| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Flight Case |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Driving Method | 1/22 Scan |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | PH2.98 |
| Certification | CE RoHS EMC UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Front Access Magnetic Module P3 Indoor Fixed LED Video Wall LED TV For Hall
Dance Floor Indoor Fixed LED Display 1.8 Tons Bearing Capability For Events /
P3 P4 P5 P6 Indoor Led Fixed Screen , Led Video Wall Display High Contrast Ratio
High Brightness P5mm Indoor Fixed LED Display Wall Panel For Hall Bar
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Flight Case |
| LED Configuration | 1R1G1B | Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum | Driving Method | 1/22 Scan |
| Data Refresh Rate | >1500Hz | Gray Scale | 16bit |
| Brand Name | BAKOVISION | Model Number | PH2.98 |
| Certification | CE RoHS EMC UL | Place of Origin | China |
| High Light | led video wall display ,indoor led advertising scree | ||
Indoor fixed LED Display Also Used in Rental Screen P2.98 Ultra Thin Full Color Wireless 4G
Function and Technology Character:
The adjustable high brightness can meet the requirements of different environment.
There is no mosaic on it thanks to the excellent flatness and nice uniformity of light-emitting.
The viewing angles of horizontal line and vertical line have reached 140 degree, brings with the
unchangeable video effect among this range.
The high density makes the vivid video performance available.
![]()
Designed with good heat dissipation capability, protect the display from outside environment.
Quick lock system assuring fast rigging.
Approval of Front service and rear service. It’s all up to you about the maintenance way.
![]()
Applications:
With various real-time signal sources and the SMD encapsulation technology, It could be used in indoor environment, such as enterprise hall,showing room, cinema, stage.
![]()
| Pixel Pitch | 2.98mm |
| Pixel Density | 112896 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm 500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 168*168px 168*336px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/22 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity (operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!