| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 1.25mm |
| Pixel Density | 640000 px/m² |
| Cabinet Dimension | 400*300mm |
| Cabinet Weight | 4.6kg |
| Gray Scale | 16bit |
| Life Span | ≥100000 Hours |
| Cabinet Material | die-casting |
| Brightness | >800nits |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | IU-1.2 |
| Certification | CE RoHS EMC UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Front Access Magnetic Module P3 Indoor Fixed LED Video Wall LED TV For Hall
Dance Floor Indoor Fixed LED Display 1.8 Tons Bearing Capability For Events /
P3 P4 P5 P6 Indoor Led Fixed Screen , Led Video Wall Display High Contrast Ratio
High Brightness P5mm Indoor Fixed LED Display Wall Panel For Hall Bar
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 1.25mm | Pixel Density | 640000 px/m² |
| Cabinet Dimension | 400*300mm | Cabinet Weight | 4.6kg |
| Gray Scale | 16bit | Life Span | ≥100000 Hours |
| Cabinet Material | die-casting | Brightness | >800nits |
| Brand Name | BAKOVISION | Model Number | IU-1.2 |
| Certification | CE RoHS EMC UL | Place of Origin | China |
| High Light | stage led video wall ,led video wall display | ||
P1.25 Ultra Small Pitches Indoor Fixed LED Display SMD0909 HD RGB Digital Panel
Product Description:
![]()
Applications:
Sports Stadium, indoor advertisement, Entertainment centers, Building facilities, Community centers, and Maintenance shops etc.
![]()
Technical Specification
| Model | IU-1.2 |
| Pixel Pitch | 1.25mm |
| Pixel Density | 640000 px/m2 |
| LED Type | SMD0909 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 400*300mm |
| Cabinet Resolution | 320*240px |
| Cabinet Weight | 4.6kg |
| Cabinet Material | die-casting |
| Ingress Protection (front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >800nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/30 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 220w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |
FAQ :
1. Q: Can I get some samples?
A: Yes,sample order is available for quality check and market test.
2. Do you have the products in stock?
A: Yes ,of course.
3. How does your factory do regarding the quality control?
A: Quality is priority. Every product will be fully assembled and carefully tested before packing and shipping.
4. Is it Available to print customer required logo on your led product ?
A: Surely it is .Please inform and confirm the logo design details with our team ahead of the production.Then,we will follow your requirement.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!