| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P |
| Supply Ability | 10,000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 2.6mm |
| Driving Method | 1/32 Scan |
| Input Voltage | AC 110/220±10% |
| Temperature | -20~50℃/ -40~60°C |
| Pixel Density | 147,456 pixels/m² |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | P2.6 |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P4 Indoor Rental LED Display With 512*512mm Die Casting Aluminum Cabinet And
Indoor Rental LED Display Advertising Stand Screen Light Weight 1.9/2.5mm Pixel
P2.97 HD 500mmx500mm Panel Indoor Rental Display for Stage Events
LED Display Screen Sign P2.5 600-1000 Nits Die Casting Aluminum Cabinet
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P | Supply Ability | 10,000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days | Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 2.6mm | Driving Method | 1/32 Scan |
| Input Voltage | AC 110/220±10% | Temperature | -20~50℃/ -40~60°C |
| Pixel Density | 147,456 pixels/m² | Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | P2.6 |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | led publicity screens , indoor led billboard | ||
Front Service P2.6 50x50cm Indoor Rental LED Display with kinglight Leds
P2.6 50x50cm Indoor Rental LED Display Description
P2.6 indoor rental LED display can be applied to stage performance, bar entertainment, ceremonial wedding and other activities.
P2.6 50x50cm Indoor Rental LED Display Features:
1. With power and signal connectors, Neutrik or Seetronic brand, very easy to install and dismantle
2. High contrast rate up to 4000:1 by using black LED
3. The new structure design enables diversified installation to meet the hanging-up and stacking requirements.
4. Due to the light weight and low power consumption, it can reduces the labor cost,operating cost and transportation cost.
5. Good thermal design, excellent heat dissipation even no fan installation.
6. The same cabinet size can be compatible with different pixel pitches such as P3, P4, P5, and P6. If you want to update the product, you only need to change the module.
7. It is low noise, can be installed in office and meeting room.
P2.6 50x50cm Indoor Rental LED Display Specs
| BIR-II-2X | |
| Physical Pitch(mm) | 2.6mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 147,456 pixels/㎡ |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 250x250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500x500x80/500x1000x80 |
| No. of Modules Per Panel (W × H) | 2x2/2x4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 96x96 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 192x192/192x384 |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8/14 kg / panel |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 400 W / ㎡ |
| Max Power Consumption | 800 W / ㎡ |
| Operating Temp/Humidity | -10°-60℃/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30°-60℃/10%-60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
Why choose us?
1. Competitive Price
We are middle-sized Chinese local factory. We control our cost very well so that we can give the real benefits to our customers.
2. Close Relationship with Raw Material Providers
For our bosses have been in the key positions at the top led display factory since 2005, we have very close and strategic relationship with the raw material providers, which support the stable quality of our products.
3. Quality Control
From raw materials to finished product, from design to produce, we control all steps, which are the guarantee of the quality and reliability.
4. Professional services
We have more than 10 years professional and technical personnel, and can provide our customers with the best solution.
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!