| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P |
| Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 6.25mm |
| Driving Method | 1/10 Scan |
| Input Voltage | AC 110/220±10% |
| Temperature | -20~50℃/ -40~60°C |
| Pixel Density | 25600 pixels/m² |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | IRA Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P4 Indoor Rental LED Display With 512*512mm Die Casting Aluminum Cabinet And
Indoor Rental LED Display Advertising Stand Screen Light Weight 1.9/2.5mm Pixel
P2.97 HD 500mmx500mm Panel Indoor Rental Display for Stage Events
LED Display Screen Sign P2.5 600-1000 Nits Die Casting Aluminum Cabinet
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P | Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days | Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 6.25mm | Driving Method | 1/10 Scan |
| Input Voltage | AC 110/220±10% | Temperature | -20~50℃/ -40~60°C |
| Pixel Density | 25600 pixels/m² | Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | IRA Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | led publicity screens , indoor led billboard | ||
RGB Indoor Rental LED Display with Die Casting Aluminum Cabinet and Exquisite Image
Description:
Indoor rental LED display panel is perfectly suited for high end video wall solution. Its front and back service can provide you much convenience.
Feature:
1. High Contrast:4000:1.
2. First-class LED chip.
3. Clear vivid image quality even in direct,full-on sunlight.
4. Long-term Brightness capacity throughout product lifetime.
5. Easy Installation and disassembly.
6. Convenient Servicing.
Advantage:
1) Video play: it can play video programs in video camera; it can also play files of different formats, such as AVI, MOV, MPG, DAT and VOB; it has three display formats, namely, VGA+VIDE, Video and VGA.
2)Information release: it can display a variety of computer information, graphs, two-dimensional animation and three-dimensional animation; it has lots of display methods, such as rolling, lead-in, lead-out, up shift, left shift and circulation; font, character size, letter and speed can be set randomly.
3)Network function With the network interface, it can be connected with the Internet to play information on the Internet at the same time; display screens at different places can be centralizedly controlled through Internet according to customers’ requirements, and “VPM+broadband” may be adopted for remote control.
Technical Parameter:
| Model | IRA-6.25 |
| Pixel Pitch | 6.25mm |
| Pixel Density | 25600 pixels/m2 |
| LED Type | SMD3528 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm 500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 80*80px 80*160px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/10 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity (operating/storage) |
10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
FAQ:
Q1: The warranty of your LED Display Board ?
A: We offer 2-3 year warranty for our different led display screen series, 100,000 hours life span for the led lamps, and lifetime technology support with 7/24 phone answering service if you have any problem with our led screen.
Q2: Whats your payment term? How long it takes to delivery?
A: We normally accept T/T and L/C,and other payment options is negotiable for your convenience. A 30% deposit is needed in advance, and the rest 70% be paid before delivery. Our average lead time is 15 days.
Q3: What's the controlling system?
A: Our standard controlling system for this model is Novastar. Also support other controlling system such as Linsn, etc.
Q4: What’s the refresh rate of the led display you provide?
A: For our hot sales HD p3.91 p4.81 led display series, the maximum refresh rate can reach to more than 3840Hz. We can also provide the normally refresh rate if you need.
Q5: Can I have a sample order for led module?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Shipment:
Delivery Method: Flight case: 4-8 unit display Panels are packaged in one case.
Delivery Time: 20-25 Working Days.
Payment Item: T/T, L/C, West Union.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!