| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P |
| Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 3mm |
| Driving Method | 1/16 Scan |
| Input Voltage | AC 110/220±10% |
| Temperature | -20~50℃/ -40~60°C |
| Pixel Density | 111110 pixels/m² |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | IRB Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P4 Indoor Rental LED Display With 512*512mm Die Casting Aluminum Cabinet And
Indoor Rental LED Display Advertising Stand Screen Light Weight 1.9/2.5mm Pixel
P2.97 HD 500mmx500mm Panel Indoor Rental Display for Stage Events
LED Display Screen Sign P2.5 600-1000 Nits Die Casting Aluminum Cabinet
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P | Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days | Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 3mm | Driving Method | 1/16 Scan |
| Input Voltage | AC 110/220±10% | Temperature | -20~50℃/ -40~60°C |
| Pixel Density | 111110 pixels/m² | Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | IRB Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | indoor full color led display , led publicity screens | ||
Indoor Rental LED Display with Fast Lock System and Seamless Combination
Application:
1. stage performance, bar entertainment, ceremonial wedding, conference, exhibition, musical theater and other event rental application
2. TV studio, Monitor room, Control room, Dispatch center, Conference room, Show room etc
Feature:
Die-casting aluminum cabinet, light weight
High refresh rate: over 1500HZ, high gray scale
Professional drive circuit, low voltage, save 15% electricity
High contrast, real image
Fast lock system, seamless connection
Fanless, noiseless
Advantage:
1) It is extremely easy to calculate the area of LED screen.
2) 16 bit color, 111110 gray scale, refresh rate over 1500HZ/S, so the video or images on the LED screen are very vivid and fresh. People who see it will get shocked by this amazing viewing experience.
3) The appearance is very elegant, it looks very high end. Quality is very stable.
4) It is die-casting aluminum cabinet, very strong and precision is very high, tolerance can be controlled in 0.1mm so the surface is very smooth, almost no gap between cabinets.
5) The side locks is spring locks, this is unique among all die-casting aluminum cabinets, especially popular in European market and North American market.
Technical Parameter:
| Model | IRB-3 |
| Pixel Pitch | 3mm |
| Pixel Density | 111110 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 576*576mm |
| Cabinet Resolution | 192*192pixels |
| Cabinet Weight | 8kg |
| Cabinet Material | aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/16 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%, 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity (operating/storage) | 10%~90%RH /10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Services:
1. Your inquiry related to our products or price will be replied in 12hrs.
2. OEM&ODM,any your customized lightings we can help you to design and put into product.
3. Distributoership are offered for your unique design and some our current models.
4. Protection of your sales area,ideas of design and all your private information.
5. Best cost performance and perfect service before and after sales.
Shipment:
Delivery Method: Flight case: 4-8 unit display Panels are packaged in one case.
Delivery Time: 20-25 Working Days.
Payment Item: T/T, L/C, West Union.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!