| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Module Size | 768mm×768mm |
| Pixel Pitch | 3mm |
| Unit Weight | 38kg |
| Brightness | >1200nits |
| Pixel Failure | < 0.0003 |
| Protection Level(Front/Rear) | IP40/IP21 |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | P3 |
| Certification | CE RoHS EMC UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Front Access Magnetic Module P3 Indoor Fixed LED Video Wall LED TV For Hall
Dance Floor Indoor Fixed LED Display 1.8 Tons Bearing Capability For Events /
P3 P4 P5 P6 Indoor Led Fixed Screen , Led Video Wall Display High Contrast Ratio
High Brightness P5mm Indoor Fixed LED Display Wall Panel For Hall Bar
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Flight Case |
| Module Size | 768mm×768mm | Pixel Pitch | 3mm |
| Unit Weight | 38kg | Brightness | >1200nits |
| Pixel Failure | < 0.0003 | Protection Level(Front/Rear) | IP40/IP21 |
| Brand Name | BAKOVISION | Model Number | P3 |
| Certification | CE RoHS EMC UL | Place of Origin | China |
| High Light | stage led video wall ,led video wall display | ||
Front service P3 Indoor Fixed Led Display for Shopping mall ads
P3 Indoor Fixed Led Display Describtion:
(1) It is widely used in shopping mall,advertising,conference,pubs and other indoor places.
(2) Standard module size with aluminum material cabinet.
(3) It is convenient for you to replace the parts of the module.
(4) High contrast ratio and high gray scale.
P3 Indoor Fixed Led Display Fetures:
(1) Small pitches allow you to enjoy high definition pictures and high color fidelity and uniformity.
(2) Widely viewing angle: The viewing angle including 140 degree at horizontal line
and 140 degree at vertical lines, which provides you a wide range to enjoy the picture.
(3) Long life span and low power consumption secure the products high efficiency and practicality. In other words,It makes you save money.
(4) High refresh rate guarantee the smooth of the video.
P3 Indoor Fixed Led Display Specification:
| Model | P3 |
| Pixel Pitch | 3mm |
| Unit Size | 768mmx768mm |
| LED Type | SMD 2121 |
| Pixel / Unit | 256*256 |
| Unit Weight | 38kg |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Application | Storage-40~60° C, Working-20~50° C |
| Protection Level(Front/Rear) | IP40/IP21 |
| Power Consumption(AVG.) | 300w/m2 |
| Driving | 1/32 Scan(or 1/16 scan) |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Refresh Rate | >1500Hz |
| Processing | 16bit |
| Max Brightness | >1200nits |
| Power Supply | AC110V/240V, 50~60Hz |
| MTBF | ≥ 1, 000 Hours |
| Life Span | ≥ 100000 Hours |
| Pixel Failure | < 0.0003 |
Cases
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!