| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Flight Case or Wooden Case |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| Viewing Angle | 140°/140° |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m² |
| Frame Refresh | 1/16 Scan |
| Data Refresh Rate | ≥ 60Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | PH3.91 |
| Certification | CE RoHS EMC UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Front Access Magnetic Module P3 Indoor Fixed LED Video Wall LED TV For Hall
Dance Floor Indoor Fixed LED Display 1.8 Tons Bearing Capability For Events /
P3 P4 P5 P6 Indoor Led Fixed Screen , Led Video Wall Display High Contrast Ratio
High Brightness P5mm Indoor Fixed LED Display Wall Panel For Hall Bar
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Flight Case or Wooden Case |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 | Viewing Angle | 140°/140° |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m² | Frame Refresh | 1/16 Scan |
| Data Refresh Rate | ≥ 60Hz | Gray Scale | 16bit |
| Brand Name | BAKOVISION | Model Number | PH3.91 |
| Certification | CE RoHS EMC UL | Place of Origin | China |
| High Light | stage led video wall ,indoor led advertising scree | ||
Indoor fixed LED Display ODM OEM P3.91 Full Color SMD2121 Small Pitch Digital 4G
Function and Technology Character:
1. Black LED and light absorbing mask patent increase the display’s performance.
2. Unique thermal structure with aluminum plate makes it stable and reliable.
3. Light, thin and intensive design offers more space to be creative
4. Accurate, fast and flexible installation positioning fit for different areas.
5. High definition guarantees excellent performance and attractive pictures.
![]()
The full color P3.91 display, for both rental and fixed, is prevails in indoor areas, as main background for various stage shows,trade shows an concerts,etc.
![]()
It can present you clearer pictures without flicker and distortion.
Full color with SMD 3-in-1 design bring the display 140 degree viewing angle and high brightness.
![]()
Professional lock design makes the seamless connection available.
Information source can be camera, video, VCD, DVD, LD, TV and so on.
![]()
| Pixel Pitch | 3.91mm |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm 500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 128*128px 128*256px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/16 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!