| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10,000sqm/month |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Wooden box or Flight case |
| LED Type | SMD1921 |
| Cabinet Dimension | 50x100cm |
| Cabinet Resolution | 64*128 pixels |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Gray Scale | 16bit |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | P3.91 |
| Certification | CE,ROHS,FCC |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
P3 91 LED Display for Outdoor Event Inventory Panel in EU, USA
Waterproof LED Display Video Wall Die Casting Cabinet For Stage Show Events
HD P3.91 Stage Background LED Display Big Screen Flexible Curtain 100000 Hrs
Full Colour Led Video Wall Rental , Outdoor Led Screen For Car Show / Stage
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 10,000sqm/month |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | Wooden box or Flight case |
| LED Type | SMD1921 | Cabinet Dimension | 50x100cm |
| Cabinet Resolution | 64*128 pixels | Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° | Gray Scale | 16bit |
| Brand Name | BAKOVISION | Model Number | P3.91 |
| Certification | CE,ROHS,FCC | Place of Origin | CHINA |
| High Light | events led display ,led rental display | ||
Light weight P3.91 Outdoor Rental Led Display with 50x100cm panel
P3.91 Outdoor Rental Led Display Advantages
WHY CHOOSE US?
Founded in 2005, LED Vision Technology Limited . is a national high-tech enterprise specializing in R&D, production, sales and solutions of LED optoelectronic products.
The company has a number of the latest imported production equipment, including the latest imported high-speed patch equipment, wave soldering equipment, braiding equipment, automatic glue filling equipment, LED lamp bead oven, etc.; LED display detection equipment, including LED display brightness detection equipment, LED outdoor screen waterproof test equipment, LED display brightness and chromaticity correction equipment.
P3.91Outdoor Rental Led Display Specs
| BOR-I-3 | |
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD 1921 |
| Pixel Density | 65536 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 250 × 250 / 250×500 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 × 500 × 80 |
| 500 × 1000 × 80 | |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 2 × 2 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64×64/64×128 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 128×128/128×256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 9/ 15 kg/panel |
| Gray Scale | 14-16 bit |
| Colors | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000: 1 |
| Average Power Consumption | 75 /150 W/m² |
| Max Power Consumption | 225 /550 W/m² |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 60ºC / 10% - 60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10% - 60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | >5000 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Max Stacking | 10月20日 |
| Max Hanging | 10月20日 |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65/ IP 54 |
| Scan Method | 1/16 Scan |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!