| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 8000sqm |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | wooden case/fight case |
| Application | Indoor&Fixde |
| Color | 1R1G1B |
| Gray Scale | 16bit |
| Refresh Rate | 1500HZ |
| Panel Material | Die-casting |
| Panel Weight | 4.6kg |
| Scan Mode | 1/32 Scan |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Brand Name | Bakovision |
| Model Number | P1.56 |
| Certification | CE RoHS EMC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
4K LED Display Small Pixel Pitch LED Screens P2.5 P1.875 for TV Studio
Light Weight Eye - Catching Colors P0.9/1.2 Hd Led Video Wall for TV Studio,
Stage / Exhibition Large Video Wall Displays , P1.56 SMD1010 Led Hd Screen
LED Video Wall Interior UHD LED Display 1R1G1B SMD0909 High Refresh Rate 1/30
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Supply Ability | 8000sqm |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | wooden case/fight case |
| Application | Indoor&Fixde | Color | 1R1G1B |
| Gray Scale | 16bit | Refresh Rate | 1500HZ |
| Panel Material | Die-casting | Panel Weight | 4.6kg |
| Scan Mode | 1/32 Scan | MTBF | ≥1000 Hours |
| Brand Name | Bakovision | Model Number | P1.56 |
| Certification | CE RoHS EMC | Place of Origin | China |
| High Light | hd led video wall ,shopping mall led display | ||
LED Display Panel Led Display High Resolution 1/32 Scan Mode 1.55mm
Features
1. High grayscale levels for a crystal clear image that is very high definition
2. High color uniformity and clear image can bring you a vivid audio visual effect.
3. Allows front and rear maintenance for easy operation.
4. Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens
5. Convenient connection with a power & signal connector.
6. High contrast rate masks and black surface to get better background and vivid video performance.
7. The power supply connection with ground line to make sure no power leak dangerous.
Product Details2-BHD-Tia.pdf
| Pixel Pitch | 1.55mm |
| Pixel Density | 409600 px/m2 |
| LED Lamp | SMD1010 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Panel Dimension | 400*300mm |
| Panel Resolution | 256*192px |
| Panel Weight | 4.6kg |
| Panel Material | Die-casting |
| IP Rate | IP40(front)/IP21(rear) |
| Brightness | >800nits |
| Horizontal/Vertical viewing angle | 140°/140° |
| Scan Mode | 1/32 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 220w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Colors | 281trillion |
| Input Voltage | AC 110/220±10% |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Lifetime | ≥50000 Hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Images
![]()
![]()
Advantages
1) Bakovision has a complete product line which include indoor and outdoor full color screen, LED background curtain wall, LED curved display, LED strip information screen.
2) Bakovision owns its diversified business philosophy, group management mode protect each display item excellent quality, high-quality service for customers to worry about lifting .
3) We own more than 10000 square meters.Our production capacity reaches 8,000 square meters per month.It ensure that we could to meet customer needs.
4) The indoor full color LED Display mounted adopts aluminum alloy mask, which has excellent thermal management. As for Outdoor full color screen,We design and produce it strictly according to the standard of IP65.
5) Reliable quality, advanced technology, stable technology, automated production equipment, and reasonable price.
6) During the installation of the display screen,We will do a simple training about system and the working principle of LED display.It including the installation of display system and daily maintenance, as well as simple software and hardware troubleshooting.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!