| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000sqm/month |
| Delivery Time | 020-25 working days |
| Packaging Details | wooden box/flight case |
| Uasge | Indoor&fixed |
| Pixel Pitch | 1.875mm |
| Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Colours | 281 trillion |
| Cabinet Material | die-casting |
| Cabinet Weight | 4.6kg |
| MTBF | ≥1,000 hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | Bakovision |
| Model Number | P1.875mm |
| Certification | CE EMC RoHS UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
4K LED Display Small Pixel Pitch LED Screens P2.5 P1.875 for TV Studio
Light Weight Eye - Catching Colors P0.9/1.2 Hd Led Video Wall for TV Studio,
Stage / Exhibition Large Video Wall Displays , P1.56 SMD1010 Led Hd Screen
LED Video Wall Interior UHD LED Display 1R1G1B SMD0909 High Refresh Rate 1/30
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000sqm/month |
| Delivery Time | 020-25 working days | Packaging Details | wooden box/flight case |
| Uasge | Indoor&fixed | Pixel Pitch | 1.875mm |
| Refresh Rate | ≥ 1500Hz | Colours | 281 trillion |
| Cabinet Material | die-casting | Cabinet Weight | 4.6kg |
| MTBF | ≥1,000 hours | Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | Bakovision | Model Number | P1.875mm |
| Certification | CE EMC RoHS UL | Place of Origin | China |
| High Light | hd led video wall ,modular led display | ||
Fixed 1.92mm Pixel Pitch Indoor HD LED Displays SMD 0909 High Gray Scale Without Flashing Image
Features&Advantages
1. Optional of aspect ratio of 16:9 or 4:3
2. Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens
3. High refresh rate to make it none of continuous flashing picture.
4. The indoor small-pitch LED display is equipped with a comfortable brightness to suit variety indoor lighting conditions and to meet the needs of the different crowd.
5. The high contrast ratio of 4000:1 makes the color of the screen more abundant, so that it is better for viewing it.
6. Low electric current and lower consumption but high quality lamps , which really saves energy.
7. Both the horizontal and the vertical viewing angle reach 140 degrees, which effectively ensures the viewing range and viewing effect of the audiences.
8. Automatic monitoring of internal temperature, voltage, then error detection.
9. It improve reliability and stability with distributed scanning(1/30scan) technology and module design.
10. Excepted life time more than 50000Hours,long standby.
Details
| Model | BHD |
| Pixel Pitch | 1.875mm |
| Pixel Density | 284,444px/m2 |
| LED Type | SMD1515 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 480*480 |
| Cabinet Resolution | 256*256 |
| Cabinet Weight | 7kg/panel |
| Cabinet Material | die-casting |
| Ingress Protection (front/rear) | IP30 |
| Brightness | >800nits |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Colours | 281 trillion |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/26 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 220w/m2 |
| Power Consumption(max.) | 800w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Service | Front/Rear |
| Certification | CCC,TUV-CE,ETL |
Images
![]()
Shipment by air,road or sea
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005,a world class manufacturer of
technologically advanced LED displays,it is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION product lines have include I/O rantal,I/O fixed, UHD fine pitch, transparent screen,advertising poster,foldable screen… meanwhile, based on our experienced R&D team,and comprehensive management , we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
FAQ
Q1:How to choose a proper led screen for your need?
A:You just need to think of 3 simple questions when you choose a led screen by yourself.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental use(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation(to be installed in one place forever)?
3.what is the appoximate size of the led screen you would like to purchase?
Q2:Which pixel pitch should i choose?
A:There are many different pixel pitch from 1.667--20,25,30mm, there is a roughly principle-usually small pixel(1.667mm-10mm) used for indoor led screen, bigger pixel (10mm-30mm) used for outdoor led screen(for example high way huge advertisement).
Q3:Which control system should i choose?
A:There is both synchronous and asynchronous control system for led screen on the market,for big size led screen(usually more than 20sqm) need to use synchronous control system,below 20sqm it's up to you to use syn or asyn.But asyn control system's refresh rate is much lower than sync control system and for asyn control system, you can choose to use wifi,3G,4G etc wireless control.
Trade Terms
1. Package: Wooden package, Flight case.
2. Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
3. Shipping port: Shenzhen
4. Warranty time: 2years
5. Delivery time:20-25 working days
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!