| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 10000 m²/month |
| Delivery Time | 20 |
| Packaging Details | Flight Case |
| Physical Pitch | 2.5mm |
| Panel Material | Aluminum |
| Refresh Rate | ≥2880 Hz |
| Servicing | Front |
| IP Rating | IP40 |
| Frame Rate | 60 fps |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BP |
| Certification | RoHS CCC CE FCC ETL UL |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Wireless Portable Light Digital Advertising Display Screens P2.34 For Commercial
Digital Ultra Thin 1080P Led Advertising Player , Commercial Poster Display 600
LED Poster Screen Floor Standing Signage Movable Advertising Panel Digital
P1.9 Pixel Digital Poster Display Hanging Indoor LED Screen Ultra Lightweight
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 10000 m²/month |
| Delivery Time | 20 | Packaging Details | Flight Case |
| Physical Pitch | 2.5mm | Panel Material | Aluminum |
| Refresh Rate | ≥2880 Hz | Servicing | Front |
| IP Rating | IP40 | Frame Rate | 60 fps |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | BP |
| Certification | RoHS CCC CE FCC ETL UL | Place of Origin | CHINA |
| High Light | P2.5mm Indoor LED Poster ,No Bezel Indoor LED Poster | ||
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
Product Specification
| BP-2.5 | |
| Physical Pitch | 2.5 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2020 |
| Pixel Density | 157,464pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H)(mm) | 280x210mm |
| Panel Dimensions (mm) | 1897*571mm |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 2 × 9 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 108X81 |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 26kg |
| Processing | 16 bit |
| Colors | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4000: 1 |
| Average Power Consumption | 250 W/ Set |
| Max Power Consumption | 750 W / Set |
| Brightness | 1,000 nits |
| Refresh Rate | ≥3,840 Hz |
| Vertical Viewing angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| IP Rating (Front/Rear) | IP40 |
| Frame Rate | 60 fps |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| Brightness level | Manually/Auto/Programmable |
Product Feature
![]()
Multi-application
Applied in shopping mall, meeting room, control center, airport, station, super market, canteen and restaurant. Can be used as → Advertising platform;
→ Urgent information, instant message release
→ Publicity platform, brand model window
→ Shopping guide information, supporting service information release
Simple and Easy Maintenance
→Simply assembled
→Magnetic modules for front access
![]()
Multiple and Fast Installation
Suitable for lifting, wall-mounting,floor-standing and creative installation like inclined struct installation.
![]()
Packaging
![]()
COMPANY INTRODUCTION
Shenzhen LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, is SHENZHEN BAKO LTD holding end professional customers among domestic and overseas markets.
Do not be hesitate to contact us if you have any quiry!
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!