| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 6000 Sqm/Month |
| Delivery Time | 20 days |
| Packaging Details | Wooden Case/ Flight Case |
| Processing | 16 bit |
| Operating Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-90% |
| Viewing Angle | V:60 Degree / H: 120 Degree |
| Weight | 8.5 Kg/ M² |
| Transparency | 20%-80% |
| Brightness | > 4,000 Nits |
| IP Rating(Front/ Rear) | IP67 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | BOC |
| Certification | CE, ETL, CCC, FCC, TUV |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
4K LED Display Small Pixel Pitch LED Screens P2.5 P1.875 for TV Studio
Light Weight Eye - Catching Colors P0.9/1.2 Hd Led Video Wall for TV Studio,
Stage / Exhibition Large Video Wall Displays , P1.56 SMD1010 Led Hd Screen
LED Video Wall Interior UHD LED Display 1R1G1B SMD0909 High Refresh Rate 1/30
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 6000 Sqm/Month |
| Delivery Time | 20 days | Packaging Details | Wooden Case/ Flight Case |
| Processing | 16 bit | Operating Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-90% |
| Viewing Angle | V:60 Degree / H: 120 Degree | Weight | 8.5 Kg/ M² |
| Transparency | 20%-80% | Brightness | > 4,000 Nits |
| IP Rating(Front/ Rear) | IP67 | Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | BOC |
| Certification | CE, ETL, CCC, FCC, TUV | Place of Origin | CHINA |
| High Light | modular led display ,shopping mall led display | ||
Energy Saving Good Flatness Outdoor Curtain Transparant Display Adopting MBI 5124
Outdoor Curtain Window Led Display
Bako Vision Outdoor Curtain Window LED Display, Designed with an aluminum profile, the three light bars form a unit.Transparent Rate>45%,similar product of other company transparent rate is ≤30%,Traditional outdoor cabinet=No transparent(need air conditioner in a sealed room).Vantilated and transparent, air convection design, heat dissipation quickly.
Features of Curtain Transparant LED Display
1. High contrast and brightness
Extra flexibility, weighs under 8.5 Kg/m2 and thinner than 25mm. Very convenient to use and move, saving a lot of transportation and assembling costs.
2. Stability long life time
Low power comsumption and energy saving, Low consumption of electricity to increase the lifetime of LED
Aluminum cabinet with light weight and lasting,anticorrosion,anti-rust.
3. High Transparency and High Brightness
20-80% transparency rate, see through, suitable for glass wall mounting
>6500 nits brightness, for all outdoor environment
Vivid colors
![]()
4. Natural cooling , fanless design, IP67 Waterproof for whole screen, addapt the various weather conditions.
5. High-precision die casting aluminum material cabinet, special design on cabinet bottom ensures flatness of whole screen even the platform is not flat. Also can protect modules in screen bottom. Front and back maintenance design by module magnet assembly.
Curtain LED Display Specifications
| BOC-2550 | |
| Physical Pitch | 25mm(H), 50mm (V) |
| Pixel Configuration | 1R1G1B |
| Pixel Density | 800 pixels/m² |
| Unit Size (W*H)(mm) | >1500*250 |
| Panel Resolution of Unit (H*V)) | 60*5 |
| Weight(kg/m²) | 8.5 kg/m² |
| Colors | 281 trillion |
| Processing | 16 bit |
| Panel Material | Aluminum |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| IP Rating | IP67 |
| Viewing Angle | H:120°,V:60° |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -40ºC-85ºC/ 10%-95% |
| Servicing | Front/Rear |
| Refresh Rate | >3840 Hz |
| Avg/Max. Power Consumption | 85/ 255W/m² |
| Brightness | >4,000 nits |
Curtain LED Products Details
High Transparency, High Brightness, Outdoor Curtain LED Display
Ultra lightweight and slim
High brightness for outdoor fixed installation
High transparency
![]()
Exceptionally Lightweight and Slim
10-18 kg/m² gross weight
Easy to install and save installation space
Fast Installation and Easy Maintenance
Both front and rear accessible for maintenance
Steel frame is canceled during installation
![]()
Fanless design, The middle grille has good permeability, mainly in outdoor buildings, with strong wind and pressure resistance.
![]()
![]()
Curtain LED Display Application
Widely used for shopping malls, entertainment venues, building construction, government agencies, trade fair, fair, aiming at the exhibition, press conference, airports, hotels, internal, station waiting area, indoor stadium, and a variety of public facilities and etc.
Packing (Wooden Case / Flight Case)
![]()
Bako vision Advantage
![]()
Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!