| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000 m²/month |
| Delivery Time | 15-20 days |
| Packaging Details | Wooden Case/Flight Case |
| Brightness | >1200 Nits |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Sigle Cabinet Weight | 8/ 14kg/ Panel |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Colours | 281 Trillion |
| Life Span | 100,000 Hrs |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | BIR-III |
| Certification | CCC,CE,ET,RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
P4 Indoor Rental LED Display With 512*512mm Die Casting Aluminum Cabinet And
Indoor Rental LED Display Advertising Stand Screen Light Weight 1.9/2.5mm Pixel
P2.97 HD 500mmx500mm Panel Indoor Rental Display for Stage Events
LED Display Screen Sign P2.5 600-1000 Nits Die Casting Aluminum Cabinet
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 10000 m²/month |
| Delivery Time | 15-20 days | Packaging Details | Wooden Case/Flight Case |
| Brightness | >1200 Nits | Pixel Configuration | SMD2121 |
| Refresh Rate | >1920 Hz | Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Sigle Cabinet Weight | 8/ 14kg/ Panel | Contrast Ratio | 4000:1 |
| Colours | 281 Trillion | Life Span | 100,000 Hrs |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | BIR-III |
| Certification | CCC,CE,ET,RoHS | Place of Origin | CHINA |
| High Light | led publicity screens , indoor led billboard | ||
HD P2.6mm Stage Die-casting Aluminum Seamless Indoor Rental Led Display
1. High refresh rate with NOVA control system,no scaning line when photographed
2. Ultra-thin and Super-light: only 8Kg for 500x500mm panel , 14 KG per cabinet of 500mmW*1000mm
3. Good thermal design, excellent heat dissipation even no fan installation
4. Seamless connection.Signal backup and power backup.
5. Fast locks design, cabinets can be easily assemblied in 7 seconds, it can reduces the labor cost.
![]()
Parameter
| BIR-III-2X | |
| Physical Pitch | 2.6mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 147,456 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 96*96 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 192*192/192*384 |
| Single Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Average Power Consumption | 64/128W/panel |
| Max Power Consumption | 192/384W/panel |
| Brightness | >1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Product features
![]()
Pruduct details
![]()
Curve design, 0°-10° concave and convex degree.
Back bracket, mainly used as a support
![]()
![]()
Many detail design mainly protect the led light.
High refresh rate
Our led display with 16 bit graycale, better than normal diaplay's graycale, picture vivid and vivid.
![]()
Packing / Freight case
![]()
Application Widely
![]()
Widely use Stage rental, shopping mall,DJ touring, theme resort, car show, fashion store, house of worship,night club and so on.
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
![]()
Why choose BAKOVISION?
1. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality;
2. more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Most competitive price make our led displays are afordable;
5. "Customer first" is our belief. We promise to offer best products with good service for our clients
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!