| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 6000sqm/month |
| Delivery Time | 15-20 days |
| Packaging Details | Flight case or plywood case |
| Power Supply | Meanwell |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Weight | 28kg/set |
| Refresh Rate | >2880Hz |
| Thickness | 33mm |
| Serving | Front |
| Leds | Nationstar |
| Usage | Indoor/outdoor |
| Warranty | 2 Years |
| Panel Material | Aluminum |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | BP |
| Certification | CE,FCC,ETL,EMC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Wireless Portable Light Digital Advertising Display Screens P2.34 For Commercial
Digital Ultra Thin 1080P Led Advertising Player , Commercial Poster Display 600
LED Poster Screen Floor Standing Signage Movable Advertising Panel Digital
P1.9 Pixel Digital Poster Display Hanging Indoor LED Screen Ultra Lightweight
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 6000sqm/month |
| Delivery Time | 15-20 days | Packaging Details | Flight case or plywood case |
| Power Supply | Meanwell | Contrast ratio | 4000:1 |
| Pixel Configuration | SMD2121 | Weight | 28kg/set |
| Refresh Rate | >2880Hz | Thickness | 33mm |
| Serving | Front | Leds | Nationstar |
| Usage | Indoor/outdoor | Warranty | 2 Years |
| Panel Material | Aluminum | Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | BP | Certification | CE,FCC,ETL,EMC |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | led poster screen ,mirror led display | ||
P2.5 P3 Advertising Indoor LED poster display with Foldable Stand
BP Poster LED Display
Ultra Slim and Lightweight
Ultra slim edge 6mm, display thickness 33mm
Simple and Easy Maintenance
Simply assembled
Net weight 28kg per set can add wheel
Magnetic modules for front access
Multiple and Fast Installation
Variable installations, hanging, wall mounted,
ground standing, bracket standing
Available for horizontal assembling as a whole screen
Superior Electrical Features
Refresh rate 2880Hz
contrast ratio 4000:1
160-degree viewing angle
Specifications:
| Model | BP-2 | |
| Physical Pitch | 2.5 mm | |
| Pixel Configuration | SMD 2121 | |
| Pixel Density | 169,344pixels/m² | |
| Module Dimensions (W × H)(mm) | 280 × 210 | |
| Panel Dimensions (mm) | 570× 1890 × 33 | |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 2 × 9 | |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 112 × 84 | |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 756 × 224 | |
| Panel Material | Aluminum | |
| Single Cabinet Weight | 28kg | |
| Processing | 16 bit | |
| Colors | 281 trillion | |
| Contrast Ratio | 4,000: 1 | |
| Average Power Consumption | 200 W/ Set | |
| Max Power Consumption | 600 W / Set | |
| Driving Method | 1/32 Dynamic Scan | |
| Operating Temp/Humidity | -10° - 60°C / 10% - 60% | |
| Storage Temp/Humidity | -30° - 60°C / 10% - 60% | |
| Brightness | >1000 nits | |
| Refresh Rate | ≥2,880 Hz | |
| Vertical Viewing angle | 160° | |
| Horizontal Viewing Angle | 140° | |
| IP Rating (Front/Rear) | IP40 | |
| Frame Rate | 60 fps | |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs | |
| Servicing | Front |
![]()
![]()
![]()
FAQ:
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led display manufacturer OVER FOURTEEN YEARS.
Q2. What's your payment term?
A: T/T, Western Union, L/C
Q3. Do you provide samples ? is it free?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, the sample needs 5-7 days, 15-25 days for batch order
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship goods by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Air Freight and sea shipping are also optional.
Q6. Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 years warranty for our products.we have a warehouse in the USA and our engineer stay in the USA
to deal with after-sales and provide technical support.
Q7: How can I get technical support?
A: We will train in our factory and send video for showing. The training includes system use, system maintenance,
and equipment protection. We often attend exhibitions around the world every year,so we can visit you if you need at that time.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!