| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 100,00 sqm / month |
| Delivery Time | 20 days |
| Packaging Details | Plywood Case/ Flight Case |
| Brightness | >65000nits |
| IP Rating(Front/Rear) | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 Degree / H: 140 Degree |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Colors | 281 Trillion |
| Servicing | Front/Rear |
| Refresh rate | >1920 Hz |
| Pixel Density | 10,000 pixels/m² |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | BOF |
| Certification | CCC,CE,FCC,ETL |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
P5 P6 P8 P10 Outdoor LED Module Display HD 5500nits Back Service RGB Advertising
Outdoor Fixed LED Display Steel / Aluminum Panel P6.67 Full Color Back Access
160 Degree Viewing Angle Outdoor LED Display Video Wall For Building Billboard
High Definition Outdoor Fixed LED Display SMD Full Color 6500 Nits Long Life
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 100,00 sqm / month |
| Delivery Time | 20 days | Packaging Details | Plywood Case/ Flight Case |
| Brightness | >65000nits | IP Rating(Front/Rear) | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 Degree / H: 140 Degree | Warranty | 2 Years |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% | Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Colors | 281 Trillion | Servicing | Front/Rear |
| Refresh rate | >1920 Hz | Pixel Density | 10,000 pixels/m² |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | BOF |
| Certification | CCC,CE,FCC,ETL | Place of Origin | CHINA |
| High Light | street led screen ,outdoor waterproof led advertising panels | ||
P8mm High Brightness 6500 Nits Fixed Outdoor LED Display/Screen SMD3535
BOF Outdoor Fixed Install Series
Specifications
| BOF-10 | |
| Physical Pitch | 10mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 10,000 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320*320 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*960*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*3 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 32*32 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 128*96 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
![]()
About Product
![]()
Customized
For fixed led display, we adpot this standard steel cabinet, it is thinner than the old one, and combine a lot of User-friendly design
It can be customized according to customer needs, you can make it as any size you want.![]()
High refresh rate
The refresh rate can be more than 1920 Hz. It has great dynamic expressiveness.
High quality and brightness. Wide color space and long lifespan
![]()
Constant current
Led panel and driving panel is designed separately,which improve reliability and maintainability
Multiply Installation
![]()
Connection system
![]()
Our company
Shenzhen BAKO VISION Product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
![]()
Why choose BAKOVISION?
1. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality;
2. more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Most competitive price make our led displays are afordable;
5. "Customer first" is our belief. We promise to offer best products with good service for our clients
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!