| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10,000sqm per month |
| Delivery Time | 25 Days |
| Packaging Details | Flight case/ Plywood case |
| Material | Aluminum |
| Light | Nationstar |
| Usage | Indoor rental |
| Warranty | 2 Years |
| Expected Lifetime | more than 100,000Hrs |
| Brightness | 900-1200nits |
| Power Supply | Meanwell |
| Weight | 7-13kg per panel |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BIR-I-3.91 |
| Certification | CCC,CE,ETL,RoHS,FCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P4 Indoor Rental LED Display With 512*512mm Die Casting Aluminum Cabinet And
Indoor Rental LED Display Advertising Stand Screen Light Weight 1.9/2.5mm Pixel
P2.97 HD 500mmx500mm Panel Indoor Rental Display for Stage Events
LED Display Screen Sign P2.5 600-1000 Nits Die Casting Aluminum Cabinet
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 10,000sqm per month |
| Delivery Time | 25 Days | Packaging Details | Flight case/ Plywood case |
| Material | Aluminum | Light | Nationstar |
| Usage | Indoor rental | Warranty | 2 Years |
| Expected Lifetime | more than 100,000Hrs | Brightness | 900-1200nits |
| Power Supply | Meanwell | Weight | 7-13kg per panel |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | BIR-I-3.91 |
| Certification | CCC,CE,ETL,RoHS,FCC | Place of Origin | China |
| High Light | indoor full color led display , indoor led billboard | ||
Front Service P3.91 Indoor Rental LED Display with 500mmx1000mm Panel
P3.91 Indoor Rental LED Display Description
1. It's a series of advanced LED screen which can be easily installed and removed.
2. Indoor commercial advertising billboard, stage, banks, stock exchange centers, theme park, airport, schools, government agencies, exhibition, meeting rooms, cinemas, hotels, and a variety of public facilities and etc.
P3.91 Indoor Rental LED Display Specs
| BIR-II-3 | |
| Physical Pitch(mm) | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65.536 pixels/㎡ |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 250x250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500x500x80/500x1000x80 |
| No. of Modules Per Panel (W × H) | 2x2/2x4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64x64 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128x128/128x256 |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8/14 kg / panel |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 325 W / ㎡ |
| Max Power Consumption | 780 W / ㎡ |
| Operating Temp/Humidity | -10°-60℃/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30°-60℃/10%-60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
![]()
P3.91 Indoor Rental LED Display Features
1. Slim and light weight design, convenient for installation and save transportation costs.
2. Die-casting aluminum forming process, cabinet tolerance is controlled within 0.1mm, using special connection lock, whole screen flatness and the stitching gap is less than 0.5mm.
3. Low power consumption PCB design, anti-noise cabinet design.
4. Support hanging installation and stand on floor installation, fast stitching without tools.
5. Support front service option and angle adjustment.
6. 500x500mm , and 500x1000mm can use together![]()
Indoor Rental Display Cases:![]()
Company Introduction:
![]()
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005,a world class manufacturer of
technologically advanced LED displays,it is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION product lines have include I/O rantal,I/O fixed, UHD fine pitch, transparent screen,advertising poster,foldable screen… meanwhile, based on our experienced R&D team,and comprehensive management , we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
FAQ
Q1:How to choose a proper led screen for your need?
A:You just need to think of 3 simple questions when you choose a led screen by yourself.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental use(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation(to be installed in one place forever)?
3.what is the appoximate size of the led screen you would like to purchase?
Q2:Which pixel pitch should i choose?
A:There are many different pixel pitch from 1.667--20,25,30mm, there is a roughly principle-usually small pixel(1.667mm-10mm) used for indoor led screen, bigger pixel (10mm-30mm) used for outdoor led screen(for example high way huge advertisement).
Q3:Which control system should i choose?
A:There is both synchronous and asynchronous control system for led screen on the market,for big size led screen(usually more than 20sqm) need to use synchronous control system,below 20sqm it's up to you to use syn or asyn.But asyn control system's refresh rate is much lower than sync control system and for asyn control system, you can choose to use wifi,3G,4G etc wireless control.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!