| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000m²/Year |
| Delivery Time | 25 Days |
| Packaging Details | Flight case/ Plywood case |
| Material | Aluminum |
| Weight | 8.2KG |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 2 Years |
| Light | Nationstar |
| Control System | Novastar or Linsn |
| Gray Scale | 16 bit |
| Brightness | 1000nits |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | P2.5 |
| Certification | CCC,CE,ETL,RoHS,FCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Bendable Indoor LED Poster Display Soft Module HD HUB 20 Pin Interface
P2.5 P3 P4 Indoor Soft Rubber Flexible Fixed LED Video Display LED Panels Tvs
Indoor Soft Flexible LED Display durable Soft Rubber Module Full Color Indoor
Light weight P6 Flexible Led Display with 192x192mm module
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000m²/Year |
| Delivery Time | 25 Days | Packaging Details | Flight case/ Plywood case |
| Material | Aluminum | Weight | 8.2KG |
| IP Rating | IP40 | Warranty | 2 Years |
| Light | Nationstar | Control System | Novastar or Linsn |
| Gray Scale | 16 bit | Brightness | 1000nits |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | P2.5 |
| Certification | CCC,CE,ETL,RoHS,FCC | Place of Origin | China |
| High Light | flexible led curtain display ,foldable led screen | ||
Light weight P2.5 Flexible Led Display for making ideal shape screen
P2.5 Flexible Led Display Description:
● Convex,concave or twisted available module
● For any creative shape and size, for unique installation
● Slim and Lightweight
● Magnetic connection for easy maintenance
Exhibitions:
![]()
P2.5 Flexible Led Display Parameters:
| BS-2X | |
| Physicla Pitch | 2.5 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 160,000 pixels/m² |
| Module Dimensions (W*H)(mm) | 240*120 |
| Panel Dimensions (mm) | customized |
| Physical Resoulution of Modules (W*H) | 96*48 |
| Weight | 8.2 kg/m² |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 9 W |
| Max Power Consumption | 12 W |
| Brightness | >1,000 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Scan Method | 1/40 |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Srevicing | Front |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 40 |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-60ºC/10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -40ºC-80ºC/10%-90% |
P2.5 Flexible Led Display Features:
Soft Ribbon Rubber
● Durable soft rubber module, anti-static electricity
● Soft PCB and rubber material
● Integrated SMD, IC, Circuit for easy maintenance and
● heat dissipation
● Magnetic connection for easy maintenance
Creative and Customized Forms
● For any convex, concave or twisted installations
● Customized pixel pitches available for variable installations
Slim and Lightweight and Quiet
● 5mm thickness, space efficiency
● 0.18kg per module, shipping cost and installation cost saving
● Fanless design
![]()
![]()
Company Introduction:
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005,a world class manufacturer of
technologically advanced LED displays,it is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION product lines have include I/O rantal,I/O fixed, UHD fine pitch, transparent screen,advertising poster,foldable screen… meanwhile, based on our experienced R&D team,and comprehensive management , we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
FAQ
Q1:How to choose a proper led screen for your need?
A:You just need to think of 3 simple questions when you choose a led screen by yourself.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental use(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation(to be installed in one place forever)?
3.what is the appoximate size of the led screen you would like to purchase?
Q2:Which pixel pitch should i choose?
A:There are many different pixel pitch from 1.667--20,25,30mm, there is a roughly principle-usually small pixel(1.667mm-10mm) used for indoor led screen, bigger pixel (10mm-30mm) used for outdoor led screen(for example high way huge advertisement).
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!