| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000 m²/month |
| Delivery Time | 15-25 days |
| Packaging Details | Flight Case / Plywood Case |
| Pixel Pitch | 3.91mm / 4.81mm |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| Brightness | >6000 Nits |
| Servicing | Front/Rear |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Panel Dimensions | 500 xx 500 x 80mm / 500 x 1000 x 80mm |
| Weight | 9 / 15kg/Panel |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BOR-II |
| Certification | CCC.CE.ETL.FCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P3 91 LED Display for Outdoor Event Inventory Panel in EU, USA
Waterproof LED Display Video Wall Die Casting Cabinet For Stage Show Events
HD P3.91 Stage Background LED Display Big Screen Flexible Curtain 100000 Hrs
Full Colour Led Video Wall Rental , Outdoor Led Screen For Car Show / Stage
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 10000 m²/month |
| Delivery Time | 15-25 days | Packaging Details | Flight Case / Plywood Case |
| Pixel Pitch | 3.91mm / 4.81mm | Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Refresh Rate | >1920 Hz | Brightness | >6000 Nits |
| Servicing | Front/Rear | Contrast Ratio | 4000:1 |
| Panel Dimensions | 500 xx 500 x 80mm / 500 x 1000 x 80mm | Weight | 9 / 15kg/Panel |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | BOR-II |
| Certification | CCC.CE.ETL.FCC | Place of Origin | China |
| High Light | outdoor led screen hire ,events led display | ||
P3.91mm P4.81mm Curtain Waterproof Outdoor Rental LED Display Screen
Features:
1 ) Ultra-thin and Super-light: only 9KG per cabinet of 500mm W*500mm H and 15 KG per cabinet of 500mm W*1000mm H and depth is only 80mm, can stand on floor independently.
2) 500*1000mm cabinet can work with our 500*500mm die-casting aluminum cabinet so the height of LED screen can be both 1m and 0.5m
3) The appearance is very simple and elegant,looks very high end
4) With specially designed fast lock system, easy to install and dismantle
5) The new structure design enables diversified installation to meet the hanging-up and stacking requirements.
6) The tolerance is less than 0.2mm so the gap between adjacent cabinet can be made to minimum.Surface is very flat,viewing angle is very wide.
7) .High refresh rate with NOVA control system,no scaning line when photographed.
8) . Due to the light weight and low power consumption, it can reduces the labor cost,operating cost and transportation cost
9) 16 bit color showing very clear and vivid video and images.
10) Good thermal design, excellent heat dissipation.
Specification
|
Application
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Our Service
Pre-sales service :
Our team design and make solutions based on different requirements from different customers, what you think is what we can do.
After-sales services:
1. We provide customer service through What's APP, phone or email, supply you video or drawing to solve problems.
2. We provide remote control service through internet to achieve real time service, which will short time of solving problems.
3. We provide one professional engineer to one customer to keep fastly reply.
Installation Service:
1. We provide detailed CAD drawing to customer for preparing metal structure.
2. We could dispatch our engineer to your place , guide installation and free training.
3. Special designs have special solutions; we will make perfect solutions to satisfy all customers' requirements
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!