| Payment Terms | T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 10,000 sqm/month |
| Delivery Time | 15-25 days |
| Packaging Details | Plywood case or flight case |
| Pixel Configuration | 4.81mm |
| Pixel Density | 43,264 pixels/㎡ |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Brightness | >5500nits |
| Module Dimensions | 250 x 250 |
| Panel Dimensions | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| Brand Name | Bakovision |
| Model Number | BOR Series |
| Certification | CE ETL FCC CCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Wedding Event Indoor Video Wall Led Display , Led Stage Screen Rental 1/10 Scan
65536 Pixels/M2 Led Stage Curtain Screen , Large Sport Perimeter Led Display
Waterproof Dance Floor Stage Rental LED Display Optional Interactive Effect 3
Stage Show P4 P5 HD LED Display Video Wall Board SMD2727 For Indoor Rental
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 10,000 sqm/month |
| Delivery Time | 15-25 days | Packaging Details | Plywood case or flight case |
| Pixel Configuration | 4.81mm | Pixel Density | 43,264 pixels/㎡ |
| Contrast Ratio | 4000:1 | Brightness | >5500nits |
| Module Dimensions | 250 x 250 | Panel Dimensions | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| Brand Name | Bakovision | Model Number | BOR Series |
| Certification | CE ETL FCC CCC | Place of Origin | China |
| High Light | stage background led screen ,concert led screen | ||
Pixel Pitch 4.81mm Outdoor Waterproof Rental LED Display With 500x1000mm Cabinet
Features
1. High and adjustable brightness can meet the demands of the changing requirement of Customer in different environments.
2. No mosaic due to excellent flatness and nice uniformity of light-emitting.
3. The pixel is tall, the quality is exquisite and realistic, the color is pure and thick.
4. The flatness is good and the picture is uniform and pleasing to the eye.
5. High grayscale and high refresh, the studio video effect is realistic.
6. Safety performance structure, enhanced design is not easy to deform.
7. Large-angle imaging display technology to meet the wide range Angle to view unbiased color.
8. It can be designed and maintained on the front and back, easy and fast and easy to maintain.
Specification:
| BOR-III-4 | |
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD2727 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/Square Meter |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 104 x 104 / 104 x 208 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 9 / 15 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 75 /150 W /panel |
| Max Power Consumption | 225 /550 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥6,000nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
Case:
![]()
FAQ:
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer located in Shenzhen since 2005.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 5-7 days, mass production time needs 2-3 weeks for order quantity more than.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 years free warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!