| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 6000 sqm/month |
| Delivery Time | Within 25 working days |
| Packaging Details | Wooden case or Flight case |
| LED lamp | Nation Star |
| Pixel Configuration | SMD1010 |
| Warranty | 2 years |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Power supply | G-energy |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Life Span | >100,000 Hrs |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | UHD |
| Certification | CCC, TUV-CE, ETL |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
4K LED Display Small Pixel Pitch LED Screens P2.5 P1.875 for TV Studio
Light Weight Eye - Catching Colors P0.9/1.2 Hd Led Video Wall for TV Studio,
Stage / Exhibition Large Video Wall Displays , P1.56 SMD1010 Led Hd Screen
LED Video Wall Interior UHD LED Display 1R1G1B SMD0909 High Refresh Rate 1/30
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 6000 sqm/month |
| Delivery Time | Within 25 working days | Packaging Details | Wooden case or Flight case |
| LED lamp | Nation Star | Pixel Configuration | SMD1010 |
| Warranty | 2 years | Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Power supply | G-energy | Contrast Ratio | 4000:1 |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% | Life Span | >100,000 Hrs |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | UHD |
| Certification | CCC, TUV-CE, ETL | Place of Origin | CHINA |
| High Light | hd led video wall ,modular led display | ||
High Grayscale UHD Full Color P1.56mm LED Screen With 400x300mm Light Cabinet
Features / Advantages
1.High accuracy achieves high quality
New high strength die - casting aluminum material, CNC finish machining make the cabinet flatness reaches 0.01mm level, guaranteed seamless splicing effect.
2.Quality Assurance: Imported luminescent materials, high quality IC chips, no noise and high power supply; tensile and shockproof, long service life of 10 years.
![]()
3.The modular design offers size scalability and complete color blended images at a very short range. These panels can be flexible combination and turned into larger screens as per your needs.
4. High Grayscale- Better Picture
Fine Pixel LED Display Screen TV is manufactured as per latest technology-dynamic scanning mode which offers higher brightness and high refresh rate. It features a high refresh rate of 1920Hz, producing best quality outputs in form of pictures, videos and texts.
![]()
5. It has a excellent heat dissipation performance due to it is low noise and none fans.
Parameter
| UHD-1.5 | |
| Physical Pitch | 1.56mm |
| Pixel Configuration | SMD 1010 |
| Pixel Density | 409,600 pixels/ m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 200*150 |
| Panel Dimensions(mm) | 400*300 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 128*96 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 256*192 |
| Single Cabinet Weight | 4.6 kg/panel |
| Average Power Consumption | 220W/m² |
| Max Power Consumption | 800W/m² |
| Brightness | >800 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/ Humidity | -40ºC-60ºC/10%-90% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Pruduct details
16:9 pixel to pixel restore high defination:
Easy to implement HD/4K/8K image seamless splicing. Pixel to pixel display mode matching with 16:9 video source. Image segmentation can be carried out, achieving the input source resolution equal to LED display screen resolution, restoring images to the maximum extent possible, meanwhile avoiding distortion and blurring caused by zooming in or out.
![]()
![]()
Wire hidden design:
Cabinet uses the wire hidden design. There are wire holes in the side of each cabinet . Cabinet back visual wireless after assemble. Much neat and beautiful.
![]()
Applications:
Advertising , Post office , Schools , Monitoring , Restaurants , Entertainment , Shopping mall...
Our company
BAKO VISION contains of experienced team leaders and each of them has been working in LED display industry over 10 years. All of our R&D, Production, Sales, Technical Support depts….are running efficiently and smoothly by our great team work, moreover, delivering qualified product and offering timely pre-after service are also assured by BAKO VISION team.
our fine pitch product 1.56mm in rental cabinet design is also showing Bako Vision power to dedicate all to realized "fine pitch for rental" concept, look at this photo, high color fidelity, seamless when hanging, not only for ground stacking, we give more options to your hand.
![]()
Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!