| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000sqms/month |
| Delivery Time | 15days |
| Packaging Details | Flight case,Plywooden case |
| Module Size | 512*256 |
| Panel Material | Die-casting |
| IP Rate | IP65/IP54 |
| Brightness | >5,500nits |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BDF |
| Certification | CCC,CE,RoHS,EMC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P5 P6 P8 P10 Outdoor LED Module Display HD 5500nits Back Service RGB Advertising
Outdoor Fixed LED Display Steel / Aluminum Panel P6.67 Full Color Back Access
160 Degree Viewing Angle Outdoor LED Display Video Wall For Building Billboard
High Definition Outdoor Fixed LED Display SMD Full Color 6500 Nits Long Life
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000sqms/month |
| Delivery Time | 15days | Packaging Details | Flight case,Plywooden case |
| Module Size | 512*256 | Panel Material | Die-casting |
| IP Rate | IP65/IP54 | Brightness | >5,500nits |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | BDF |
| Certification | CCC,CE,RoHS,EMC | Place of Origin | China |
| High Light | roadside led display ,outdoor waterproof led advertising panels | ||
P10.66 SMD3535 Outdoor Waterproof Led Advertising Panels Fixed Wide Viewing Angle
| BDF-10 | |
| Physical Pitch | 10.66mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 8,800 pixels/sqm |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 512*256 |
| Panel Dimensions(mm) | 1024*768*100 |
| Physical Resolution of Modules(W*H) | 48*24 |
| Physical Resolution of Panel(W*H) | 96*72 |
| Panel Matetial | Die-casting |
| Single Cabinet Weight | 35kg |
| Processing | 16bit |
| Contrast Rario | 2,000:1/4,000:1 |
| Average Power Consumption | 350W/sqm |
| Max Power Consumption | 700W/sqm |
| Brightness | >5,500nits |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP65/IP54 |
Advantages
Lightweight Large Format,Slim and Smart
Ideal substitution for tranditional outdoor bulky and heavy cabinet
I/O advertising billboard
Space series will becom another star product for outdoor fixed installation advertising led display,compared with the tranditional outdoor advertising screen design,space series die-casting aluminum design changed all the disadvantages of heavy and ugly,making it a revolution for outdoor advertising LED display.
Slim,Light Weight and Quiet
Die-casting cabinet,27-32kg per cabinet
100mm thickness
Fanless design
![]()
Fast Installation and Easy Maintenance
Fast lock system design guarantees a quick and easy installation
Front and rear access
![]()
Versatile Dural Purpose Design
Cabinet can be reclined between 0-30 degree to ensure the best angle for audience and camera
Adding with fround adjustable bracket and protection foam bumper can be transformed to be perimeter display.
![]()
Smart and Variable
One standard chassis 1024mm*768mm,covering pitches from 2.6mm to 10.6mm
Suitable brightness adjustable for outdoor day and night
Deep black levels,contrast ratio 4000:1
![]()
Q1:Are you factory or a trade company?
A1:We are a factory owing professional R & D department and production lines with 14 years of experience in led display.
Q2:Why I should choose your company ?
A2:We have been focusing on the development of led svreen and have a good reputaion in the market.We strictly follow up the requirements of customers,and are committed to achieve a win-win situation with customers.Whatever the products stability or service we will do better and better.
Q3: What's the warranty of your LED Display ?
A3: 2-5 years warranty .and 100000 hours life span.During the warranty period ,we can offer you related after-sales service. Our professional engineering team are always ready to answer your questions.
About Us
![]()
Packaing and shipping
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!