| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Panel Material | Die-casting Aluminium |
| Pixel Configuration | SMD 2525 |
| LED chip | Nationstar |
| Power supply | G-energy |
| Life span | 100,000 Hrs |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BOR Series |
| Certification | CE,CCC,FCC,ETL,RoHS,EMC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P3 91 LED Display for Outdoor Event Inventory Panel in EU, USA
Waterproof LED Display Video Wall Die Casting Cabinet For Stage Show Events
HD P3.91 Stage Background LED Display Big Screen Flexible Curtain 100000 Hrs
Full Colour Led Video Wall Rental , Outdoor Led Screen For Car Show / Stage
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Flight Case | Physical Pitch | 4.81mm |
| Panel Material | Die-casting Aluminium | Pixel Configuration | SMD 2525 |
| LED chip | Nationstar | Power supply | G-energy |
| Life span | 100,000 Hrs | Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BOR Series | Certification | CE,CCC,FCC,ETL,RoHS,EMC |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | outdoor led screen hire ,events led display | ||
High Contrast Ratio Outdoor Rental LED Display Dual Signal Backup Port
BOR-I Series
Strength and Beauty,
Outdoor Rental LED Display
Specification
| Physical Pitch | P4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD 2525 |
| Pixel Density | 43,264px/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250/250*500 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-casting |
| Colors | 281 trillion |
| Gray Scale | 16 bit |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Operating Temp/Humidity |
-20℃-60℃/ 10%-60% |
| Storage Temp/Humidity |
-30℃-60℃/ 10%-60% |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Single Cabinet Weight | 9/15 kg/ panel |
| IP rating | IP65/ IP54 |
| Servicing | Front/Rear |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 52*52/52*104 |
| Physical Resolution of Whole Set(W*H)(mm) | 104*104/104*208 |
| Average Power Consumption | 75/150 w/m² |
| Refresh rate | ≥ 1920Hz |
| Contrast ratio | 4000:1 |
Feature
● TUV Certificated and Reddot Awarded
● Front and Rear Access
● UI LCD monitoring display indicates the status
● Double data backup: if one data cable doesn’t work, perimeter led display still can work well
![]()
Outdoor Waterproof with IP65
Deep black levels, contrast ratio 4000:1
Suitable brightness adjustable for outdoor day and night
![]()
Slim, Light Weight and Quiet
● 500mmx500mm or 500mmx1000mm options
● 80mm thickness
● Fanless design
●Die casting aluminum material have a excellent heat dissipation performance to protect the module circuit
![]()
![]()
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION main markets are among America, Europe, Middle East and Asia, all of our products are certificated by RoHS,CCC,CE,FCC,ETL,UL. Standing firmly by quality, winning firmly by proficient, in the past years of development, BAKO VISION continuous growth and brand positioning are all relied onto the long term partnership with variety channel customers over 120+ countries.
![]()
After service
Pre-producing:
In producing:
After service:
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!