| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10,000sqm |
| Delivery Time | 25-30days |
| Packaging Details | flight case/ plywood box |
| Module size | 480x320mm |
| Leds | Kinglight |
| Driver Ic | ICN2038S |
| Power supply | Meanwell |
| Controller | Nova |
| Cabinet size | 1000x500mm |
| Brand Name | bako vision |
| Model Number | P16 |
| Certification | CE, RoHs, FCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
6500 Nits Transparent LED Screens For Shopping Window Ads 500x500mm Cabinet
SMD 1921 Transparent LED Screens , P3.9mm Invisible LED Display For Advertising
Magic Transparent Glass Led Display Video Wall Advertising Curtain 960*640mm
Outdoor Waterproof Transparent LED Display Screen With Lower Consumption
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 10,000sqm |
| Delivery Time | 25-30days | Packaging Details | flight case/ plywood box |
| Module size | 480x320mm | Leds | Kinglight |
| Driver Ic | ICN2038S | Power supply | Meanwell |
| Controller | Nova | Cabinet size | 1000x500mm |
| Brand Name | bako vision | Model Number | P16 |
| Certification | CE, RoHs, FCC | Place of Origin | China |
| High Light | clear led screen ,see through led screens | ||
Hight brightness of 5500 Nits P16 Transparent Led Screen for media facade
P16 Transparent Led Screen Features
P16 Transparent Led Screen Parameter
| BG-16 | |
| Physical Pitch | 16mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 3906pixels/m² |
| Module Dimensions (WxH)(mm) | 480x320 |
| Panel Dimensions (WxH)(mm) | 960x640 |
| NO. of Modules Per Panel(WxH) | 2x2 |
| Physical Resolution of Module(WxH) | 30x20 |
| Physical Resolution of Panel(WxH) | 60x40 |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | <14kg/m² |
| Gray Scale | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2000:01:00 |
| Average Power Consumption | 218W/m² |
| Max. Power Consumption | 650W/m² |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/ 10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/ 10%-60% |
| Refresh Rate | >1920Hz |
| Brightness | >5500 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| IP Rating(Front/Rear) | IP30 |
| Servicing | Rear |
| Scan Method | Static Scan |
Cases:
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!