| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000sqm/ Month |
| Delivery Time | 10~15 wds |
| Packaging Details | Plywood case / Flight Case |
| Diameter | customized |
| Cabinet Weight | 18kg |
| Brightness | 4600 Nits |
| Refresh Rate | 1920Hz |
| Material | Steel |
| Pixel Pitch | 4.68mm |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | Round LED LOGO |
| Certification | CE,CCC,FCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Outdoor Street Pole Billboard LED Display P5 4G Intelligent Control Easy
Fixed P8 Billboard Led Screen Outdoor Advertising Wall Mounted Screen
Energy Saving P10 Billboard LED Video Display Digital Advertising Boards
SMD2727 IP65 High brightness 6500 Nits P4 P5 Outdoor LED Billboard Display for
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000sqm/ Month |
| Delivery Time | 10~15 wds | Packaging Details | Plywood case / Flight Case |
| Diameter | customized | Cabinet Weight | 18kg |
| Brightness | 4600 Nits | Refresh Rate | 1920Hz |
| Material | Steel | Pixel Pitch | 4.68mm |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | Round LED LOGO |
| Certification | CE,CCC,FCC | Place of Origin | China |
| High Light | led digital billboard ,outdoor led billboard | ||
Round LED Billboard Double Sided Circular Street Logo Advertising LED Display
1. IP 65 for outdoor environment
2. Street logo Ads led display
3. Asynchronous , wireless by 4G or WIFI
Parameters:
| Physical Pitch | 4.68mm |
| Pixel Configuration | SMD 1921 |
| Pixel Density | 45,511 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 300 x 300 |
| Panel Diameter (mm) | 600x600(inside)680x680(outside) |
| NO.of Modules Per Panel (W × H) | 2 x 2 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 128 x 128 |
| Panel Material | Steel |
| Weight | 18kg/set |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 220 W/m² |
| Max Power Consumption | 400 W/m² |
| Brightness | >4,600 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Viewing Angle | 120°(V)120°(H) |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating | IP65 |
| Scan Method | 1/8 Scan |
Introduction:
![]()
![]()
![]()
Pre-sale service
1. Reply enquiries in 24 hours.
2. Market research and forecast for customer.
3. Provide professional solutions based on customer's requirement.
4. Offer sample and all document as customers required.
5. Other services, such as factory visiting and so on.
In-sale service
1. Tracking report of production.
2. Quality test report for every order.
3. Photos and videos as per customer's requirement.
After-sale service
1. Lifetime maintenance and software upgrade.
2. Complaint respond period not exceed 24 hours, maintenance guidance and problem solution supplied in 48 hours.
3. Free technician training.
4. Full set of documents free of charge, which including installation guidance, software operation manual, easy maintenance manual and control system software CD and so on.
5. Engineer guide installation onsite if needed.
1.Goods be examined before delivery,Professional QC team
2.Variety of customized products to satisfy different requests.
3.Highest cost-effective price.
4.All inquiry will be answered within 24 hours by a well-trained and experienced staffs.
5.Top Quality & Reasonable Price & Responsible After Service
6.All private information will be well protected.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!