| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 100,00 sqm / month |
| Delivery Time | 20 days |
| Packaging Details | Plywood Case/ Flight Case |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Module Dimension (W*H)(mm) | 256*128 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Scan Method | 1/16 Scan |
| Gray Scale | 16 bit |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Brightness | 900-1200 nits |
| Refresh Rate | 1920 Hz |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BIF |
| Certification | CCC, CE, RoHS, FCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Front Access Magnetic Module P3 Indoor Fixed LED Video Wall LED TV For Hall
Dance Floor Indoor Fixed LED Display 1.8 Tons Bearing Capability For Events /
P3 P4 P5 P6 Indoor Led Fixed Screen , Led Video Wall Display High Contrast Ratio
High Brightness P5mm Indoor Fixed LED Display Wall Panel For Hall Bar
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 100,00 sqm / month |
| Delivery Time | 20 days | Packaging Details | Plywood Case/ Flight Case |
| Pixel Configuration | SMD 2121 | Module Dimension (W*H)(mm) | 256*128 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum | Scan Method | 1/16 Scan |
| Gray Scale | 16 bit | Contrast Ratio | 4000:1 |
| Brightness | 900-1200 nits | Refresh Rate | 1920 Hz |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | BIF |
| Certification | CCC, CE, RoHS, FCC | Place of Origin | China |
| High Light | stage led video wall ,indoor led advertising scree | ||
P4mm Front Service Full Color Indoor LED Video Wall Fixed Installation
Main Features
1. For indoor display, super bright, supports any format of video.
2. Nice appearance and simple structures.
3. Humanized operating interface with breakdown indicator lights, easy to maintain.
4. Lightweight. Convenient in transporting and installing & saving labor cost, suitable for flow shows.
5. The cabinet customization: the cabinet supports customized size.
Indoor Fixed Led Advantages
1. High efficiency service-more convenient
Complete front & rear service for LED module and modular control box. Barrier free and quick service when customer do front service, easy operation.
2. Excellent effect: Using dynamic scanning technology, the picture is stable, no noise, the image effect is clear,
the animation effect is vivid and diverse, and the video effect is smooth and realistic.
3. Ultra high uniformity, relieve eye fatigue.
The wavelength deviation can be controlled at plus or minus 2nm, the chromaticity and brightness consistency can be up to 99%, flatness plus or minus 0.1mm, and splicing gap < 0.2mm, so that the color uniformity and consistency are excellent.
Widely Application
Indoor led be used for many purposes and at many places. It can be used for advertisement, banner display, demonstration, video displays, educational purposes and much more. You may use it at indoor areas like high-end meeting, malls, stages, stadium and at many more indoor places.
Specifications
| BIF-4 | |
| Physical Pitch | 4 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 62,500 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 256*128 |
| Panel Dimensions(mm) | 1024*768 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*6 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Weight (kg/m²) | 55 |
| Processing | 16 bit |
| Scan Method | 1/16 |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP40 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/ 10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/ 10%-60% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*32 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 256*192 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 120/400W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Image
Multiplied file formats, Quality control:
From raw materials to finished products, from design to production, we control all steps, which is the guarantee of quality and reliability.
![]()
![]()
Indoor Fixed Led Display Case
![]()
Company Introduction
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
![]()
Within 2 year, supply spare parts for free problem.If your LED Screen is defected and is in warranty period, we offer you free accessories for the product. Whenever you need us, we are always there for you. Our support staff is more than willing to assist you for any query or concern. Feel free to contact us any time.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!