| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10,000m²/Year |
| Delivery Time | 25 Days |
| Packaging Details | Flight case/ Plywood case |
| Material | Steel/Aluminum |
| IP Rating | IP30 |
| Usage | For indoor shopping mall |
| Warranty | 2 Years |
| Brightness | 900-1200 nits |
| Power Supply | Meanwell |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | P3 |
| Certification | CCC,CE,ETL,RoHS,FCC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Front Access Magnetic Module P3 Indoor Fixed LED Video Wall LED TV For Hall
Dance Floor Indoor Fixed LED Display 1.8 Tons Bearing Capability For Events /
P3 P4 P5 P6 Indoor Led Fixed Screen , Led Video Wall Display High Contrast Ratio
High Brightness P5mm Indoor Fixed LED Display Wall Panel For Hall Bar
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 10,000m²/Year |
| Delivery Time | 25 Days | Packaging Details | Flight case/ Plywood case |
| Material | Steel/Aluminum | IP Rating | IP30 |
| Usage | For indoor shopping mall | Warranty | 2 Years |
| Brightness | 900-1200 nits | Power Supply | Meanwell |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | P3 |
| Certification | CCC,CE,ETL,RoHS,FCC | Place of Origin | China |
| High Light | stage led video wall ,led video wall display | ||
Front Access P3 HD Indoor Fixed Led Display for shopping mall ads
P3 HD Indoor Fixed Led Display Product Description Parameters:
| BIF-3 | |
| Physical Pitch | 3mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 111,111 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 192 × 192 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 × 960 |
| NO.of Modules Per Panel (W × H) | 5 × 5 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64 × 64 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 320 × 320 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Scan Method | 1 / 32 Scan |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 120 W / m² |
| Max Power Consumption | 400 W / m² |
| Operating Temp/Humidity | -10℃-60℃ / 10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30℃-60℃ / 10%-60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | 900 - 1,200 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Servicing | Front /Rear |
| IP Rating | IP 21 |
P3 HD Indoor Fixed Led Display Product Description Features:
● Conventional pitches and panel structure
● Concave, convex, cylinder shapes available
● Steel or aluminum panel, front or rear access
![]()
● Unipue color calibration process
● Unipue color calibration process
● Deep black levels, contrast ratio 4000:1
● Front installation for most of wall mounting
● Simple connection, easy operation
Wide Viewing Angle
● Selected LED and mask to broaden viewing angle
● 160° horizontal and vertical wide viewing angle
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!