| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 6000sqm/month |
| Delivery Time | Within 25 working days |
| Packaging Details | Wooden case/ Flight case |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Moule Dimensions (W*H)(mm) | 240*120 |
| Panel Dimensions (W*H) (mm) | Customized |
| Weight | 8.2 Kg/M² |
| Colours | 281 Trillion |
| Servicing | Front |
| Brightness | >1,500 Nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brand Name | BAKO |
| Model Number | BS |
| Certification | CE, ETL, CCC, FCC, TUV |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Bendable Indoor LED Poster Display Soft Module HD HUB 20 Pin Interface
P2.5 P3 P4 Indoor Soft Rubber Flexible Fixed LED Video Display LED Panels Tvs
Indoor Soft Flexible LED Display durable Soft Rubber Module Full Color Indoor
Light weight P6 Flexible Led Display with 192x192mm module
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 6000sqm/month |
| Delivery Time | Within 25 working days | Packaging Details | Wooden case/ Flight case |
| Pixel Configuration | SMD 2121 | Moule Dimensions (W*H)(mm) | 240*120 |
| Panel Dimensions (W*H) (mm) | Customized | Weight | 8.2 Kg/M² |
| Colours | 281 Trillion | Servicing | Front |
| Brightness | >1,500 Nits | Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brand Name | BAKO | Model Number | BS |
| Certification | CE, ETL, CCC, FCC, TUV | Place of Origin | CHINA |
| High Light | foldable led screen ,soft led screen | ||
P3mm Full Color Customized Screen High Definition Curved Advertising LED Display
Main Description
Soft led display Panel Features:
soft led module is super thin, very light weight and most flexible to design shapes, effects, in any types, arc in any angles. With repeating curving.
it won't break LEDs as well design of mask covers.
1,Soft module, really flexible--Extremely flexible:Could be made as any creative shapes for any installation site as you can imaging. For example, It can be made into cylinder-shape, S-shape, wave-shape by connecting the modules and fixed frame or cabinet.
2, High gray level high refresh rate design: gray level can be achieved 10-16bit, refresh frequency can be done 400-1500Hz, so that the LED display in the image without delay, smear phenomenon.
3,Superior Consistency Coupled with Low Brightness and High Gray: Adopt high quality black LED lamp with black cover. The contrast can be as high as 3000:1. Pictures are fine and clear with vivid color.
4.High brightness, and can be adjustable, meets the needs of customer's requirements.
Specification
| BS-3 | |
| Physical Pitch | 3mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 111,111 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 240*120 |
| Panel Dimensions(mm) | Customized |
| Physical Resolution of Module(W*H) | 80*40 |
| Weight | 8.2kg/m² |
| Colors | 281 trillion |
| Refresh rate | >1920 Hz |
| Brightness | >1000 nits |
| Processing | 16 bit |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| IP Rating | IP40 |
| Viewing Angle | H:160°/ V: 140° |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-60ºC/10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -40ºC-80ºC/10%-90% |
| Scan Method | 1/40 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 10W/13W |
![]()
![]()
Why choose BAKOVISION?
1. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality;
2. more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Most competitive price make our led displays are afordable;
5. "Customer first" is our belief. We promise to offer best products w
ith good service for our clients
Our Service
1) Reply your inquiry in 24 working hours.
2) Customized design is available,OEM & ODM are welcomed.
3) Exclusive and unique solution can be provided to our customer by our well-trained and professional engineers and staffs.
4) Special discount and protection of sales area provided to our distributor.
5) Warmly welcome your visit in our company if available.
6) . Warranty
(A) We provide warranty of all components for 24 months. During this time, we will replace or repair our goods for free if there is something wrong with them.
(B) We will provide maintenance for a lifetime and charge for the raw materials only.
7) Technology Training
(A) We provide the technology training for free, which contains the operation training and maintenance training in the factory.
(B) We will send our engineers to your country by negotiation.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!