| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 M2/Month |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Physical Pitch | 0.93mm |
| Panel Material | Die-casting Aluminium |
| Module size: | 150 × 168.75mm |
| LED chip | Nationstar |
| Power supply | G-energy |
| Life span | 100,000 Hrs |
| Pixel Configuration | SMD0606 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Brand Name | Bako Vision |
| Model Number | BOR Series |
| Certification | CE,CCC,FCC,ETL,RoHS,EMC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Front Access Magnetic Module P3 Indoor Fixed LED Video Wall LED TV For Hall
Dance Floor Indoor Fixed LED Display 1.8 Tons Bearing Capability For Events /
P3 P4 P5 P6 Indoor Led Fixed Screen , Led Video Wall Display High Contrast Ratio
High Brightness P5mm Indoor Fixed LED Display Wall Panel For Hall Bar
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 8000 M2/Month |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | Flight Case |
| Physical Pitch | 0.93mm | Panel Material | Die-casting Aluminium |
| Module size: | 150 × 168.75mm | LED chip | Nationstar |
| Power supply | G-energy | Life span | 100,000 Hrs |
| Pixel Configuration | SMD0606 | Contrast Ratio | 4000:1 |
| Brand Name | Bako Vision | Model Number | BOR Series |
| Certification | CE,CCC,FCC,ETL,RoHS,EMC | Place of Origin | China |
| High Light | stage led video wall ,led video wall display | ||
P0.93mm Fully Front Access for Wall Mounting led panel Cable-less Connection 1/60 Scan
Main Features
1. Die-casting aluminum, secure and nice in constitution.
2. No fans, mute when operation.
3. High refresh rate and high gray depth.
4. Completely black LED with high contrast.
5. Standard cabinet size is 600mm x 337.5mm.
6.Large viewing angle, the panel viewing angle is up to 140, the vertical angle could reach 140, the image won't be out of shape and color cast between the rang.
7. Exactly connected and easy to install and dismount.
Application case:
Wide applied in stadiums,advertisement,banks,securities exchange,stations,shoping malls,postal officees,schools,monitoring,restaurants,entertainment,enterprises etc..
Parameter
| UHD-0.93 | |
| Physical Pitch | 0.93mm |
| Pixel Configuration | SMD 0606 |
| Pixel Density | 640,000 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 150 × 168.75 |
| Panel Dimensions(mm) | 600 × 337.5 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 160*180 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 640*360 |
| Single Cabinet Weight | 6 kg/panel |
| Average Power Consumption | 260W/panel |
| Max Power Consumption | 690W/panel |
| Brightness | 600-1000nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/ Humidity | -40ºC-60ºC/10%-90% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >2,880 Hz |
| Scan Method | 1/60 Scan |
Pruduct details
Cabinet designed with die-cast alminum structure,extrem light and slim,CNC processing,high precision,seamless combination
![]()
Complete front & rear service for LED module and modular control box. Barrier free and quick service when customer do front service, easier operation
![]()
The LED has a nanosecond response time, high dynamic resolution, no fluorescence display technology afterglow effect.
LED autonomous illumination imaging method does not require reaction time.
![]()
Trade terms:
1. Payment terms: by TT, 30% advanced payment at time of order placement and the balance before shipment
2. Lead-time: 20 working days after receiving 30% deposit and balance before the shipment
3. Price term: EXW Shenzhen or FOB Shenzhen
4. Shipment: by sea or by air, Shenzhen Port, HS Code: 8528591090
5. Packing: foam packing in wooden carton or flight case
6. Warranty: we offer 2 years warranty, all products have age testing, shaking testing, waterproof testing, in general, module test is 24h, entire screen test is 72h, series of testing before delivery can ensure transportation and quality products.
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
After service
Pre-producing:
In producing:
After service:
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!