| Packaging Details | According to requirement |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Payment Terms | Advance 30% deposit and ship after receiving 70% final payment |
| Supply Ability | 100000000 |
| Model NO. | LK-EV12 |
| AMP | 1200A |
| Color | Customized |
| Customized | Customized |
| Plug Type | IEC 62196-2 (Type 2), SAE J1772 Type 1 |
| Conductor | Bare Copper |
| Structure | 3034/0.20 |
| Jacket | Silicone |
| Use | Charging |
| Transport Package | Roll |
| Specification | 95MM2 |
| Trademark | LINKE |
| Origin | China |
| HS Code | 94054090 |
| Package Size | 60.00cm * 55.00cm * 50.00cm |
| Package Gross Weight | 118.000kg |
| After-sales Service | 1year |
| Warranty | 1year |
| Samples | US$ 1000/PCS 1 PCS(Min.Order) | |
| Customization | Available |
| Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. |
| Initial Payment Full Payment | |
| Currency | US$ |
| Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. |
| conductor material | copper/Tinned Copper |
| Conductor Type | Twisted wire |
| Exterior material | customize:PVC、PE、LSFOH、silicone rubber |
| insulating materials | customize:PVC、PE 、XLPE、EPR、SIR |
| specifications | 0.1-450mm² |
| rated voltage | 300-600V |
| rated temperature | -60± 200℃ |
| colour | customize |
| type | insulated |
| package | By roll |
| Core | Multiple |
| Lead Time | 7-15days |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Linke |
| Certification | UL;ISO9001;ISO13485;IATF16949;TPU |
View Detail Information
Explore similar products
Silicone Jacket EV Charging Cable with Bare Copper Conductor and 5M Length for
Customizable Insulation EV Charging Cable with Wide Temperature Range and
XLPE Insulated High Temperature 1200c Corrosion Resistant Thermocouple Aerial
UL62893 ISO9001 Certified 3*14AWG+1*18AWG EV Charging Cable for Electric
Product Specification
| Packaging Details | According to requirement | Delivery Time | 7-15 days |
| Payment Terms | Advance 30% deposit and ship after receiving 70% final payment | Supply Ability | 100000000 |
| Model NO. | LK-EV12 | AMP | 1200A |
| Color | Customized | Customized | Customized |
| Plug Type | IEC 62196-2 (Type 2), SAE J1772 Type 1 | Conductor | Bare Copper |
| Structure | 3034/0.20 | Jacket | Silicone |
| Use | Charging | Transport Package | Roll |
| Specification | 95MM2 | Trademark | LINKE |
| Origin | China | HS Code | 94054090 |
| Package Size | 60.00cm * 55.00cm * 50.00cm | Package Gross Weight | 118.000kg |
| After-sales Service | 1year | Warranty | 1year |
| Samples | US$ 1000/PCS 1 PCS(Min.Order) | | Customization | Available |
| Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. | Initial Payment Full Payment | |
| Currency | US$ | Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. |
| conductor material | copper/Tinned Copper | Conductor Type | Twisted wire |
| Exterior material | customize:PVC、PE、LSFOH、silicone rubber | insulating materials | customize:PVC、PE 、XLPE、EPR、SIR |
| specifications | 0.1-450mm² | rated voltage | 300-600V |
| rated temperature | -60± 200℃ | colour | customize |
| type | insulated | package | By roll |
| Core | Multiple | Lead Time | 7-15days |
| Place of Origin | Guangdong, China | Brand Name | Linke |
| Certification | UL;ISO9001;ISO13485;IATF16949;TPU | ||
| High Light | Long Lasting EV Charger Cable ,Direct Sale EV Charger Cable ,Automotive Wiring Harness EV Charger Cable | ||
| Specification | Cable Name | EV Cable |
|---|---|---|
| Cable Spec | 2C×80mm²+1C×25mm²+2C×4mm²+(3C×0.75mm²)(P2)+(7C×0.75mm²) | |
| RoHS Compliant | Yes | |
| Item | Description |
|---|---|
| A | 2C×80mm² |
| B | 1C×25mm² |
| C | 1C×4mm² |
| D | (3C×0.75mm²)(P2) |
| E | (7C×0.75mm²) |
| Component | Material | Size | O.D. (Ref.) |
|---|---|---|---|
| A | Bared copper stranded | 2580/0.20 ±0.008mm | 12.40±0.25mm |
| B | Bared copper stranded | 798/0.20 ±0.008mm | 7.00±0.20mm |
| C | Bared copper stranded | 224/0.15±0.008mm +10/1#Tinsel+1000D Kevlar | 2.70±0.15mm |
| D | Bared copper stranded | 40/0.15±0.008mm+10/0.19mmTinsel+200DKevlar | 1.40±0.10mm |
| E | Bared copper stranded | 40/0.15±0.008mm+10/0.19mmTinsel+200D Kevlar | 1.40±0.10mm |
| Parameter | Material | Min. Average Thickness | Min. Thickness at Any Point | O.D. |
|---|---|---|---|---|
| All Components | Thermoplastic (EF2585,85±3A) | 1.60mm - 0.50mm | 1.34mm - 0.35mm | 15.60±0.40mm - 2.50±0.10mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | DC 1000V |
| Rated Temperature | Jacket: -40~90ºC, Insulation: -40~125ºC |
| Max. Conductor Resistance (20ºC) | A: 0.242Ω/km, B: 0.78Ω/km, C: 4.95Ω/km, D&E: 26Ω/km |
| Insulation Voltage Withstand | AC 2.5kV/5min, leakage current ≤5mA |
| Completed Cable Voltage Withstand | AC 3.5kV/15min, leakage current ≤5mA |
| Min. Insulation Resistance (20ºC) | 500MΩ.km |
| Property | Value |
|---|---|
| Tensile Strength | ≥20MPa |
| Elongation | ≥300% |
| Min. Bend Radius | 6×OD |
| Abrasion Resistance | ≥2000 times |
| Type | Conductor mm² | Structure | Conductor Material | Insulation Material | Insulation OD (mm) | 20ºC Conductor Resistance (Ω/KM) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EV-YJ | 1.5 | 48/0.20 | Copper | Silicone | 2.90±0.15 | ≤12.7 |
| EV-YJ | 2.5 | 80/0.20 | Copper | Silicone | 3.50±0.15 | ≤7.60 |
| EV-YJ | 4 | 128/0.20 | Copper | Silicone | 4.30±0.15 | ≤4.71 |
| EV-YJ | 6 | 196/0.20 | Copper | Silicone | 5.10±0.20 | ≤3.14 |
| EV-YJ | 10 | 322/0.20 | Copper | Silicone | 6.70±0.20 | ≤1.82 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2004
Total Annual:
800000-1000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f3e2a { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f3e2a .gtr... .gtr-container-7f3e2a { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f3e2a .gtr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!