| Pixel Pitch (mm) | Array |
| LED Type | Array |
| Pixel Density(pixles/m²) | Array |
| Brightness( cd/m²) | Array |
| Scan | Array |
| Refresh Rate(Hz) | Array |
| Cabinet resolution(W*H) | Array |
| Cabinet Size (mm) | Array |
| Module Size (mm) | Array |
| Weight(Ib/cabinet) | Array |
| Maintenance method | Array |
| Horizontal / Vertical Viewing Angle | Array |
| Gray Scale | Array |
| Protection Level | Array |
| Colour Temp | Array |
| Input Signal | Array |
| Max Power Consumption(W/m²) | Array |
| Avg. Power consumption(W/m²) | Array |
View Detail Information
Explore similar products
Lionled COB P1.25 Indoor Shelf Led Display
Lionled SMD1.875 Indoor Shelf LED Display
Lionled GOB1.875 Indoor Shelf LED Display
Lionled P2 Indoor High Resolution Flexible Led Display Screen With A Spherical
Product Specification
| Pixel Pitch (mm) | Array | LED Type | Array |
| Pixel Density(pixles/m²) | Array | Brightness( cd/m²) | Array |
| Scan | Array | Refresh Rate(Hz) | Array |
| Cabinet resolution(W*H) | Array | Cabinet Size (mm) | Array |
| Module Size (mm) | Array | Weight(Ib/cabinet) | Array |
| Maintenance method | Array | Horizontal / Vertical Viewing Angle | Array |
| Gray Scale | Array | Protection Level | Array |
| Colour Temp | Array | Input Signal | Array |
| Max Power Consumption(W/m²) | Array | Avg. Power consumption(W/m²) | Array |
| High Light | P5.7 outdoor LED display ,high brightness waterproof LED screen ,oval shape creative LED display | ||
Experience superior visual performance with LionLED's high-brightness, waterproof outdoor LED displays. Designed for durability and exceptional image quality, these displays are perfect for a wide range of outdoor applications.
Ideal for: Outdoor advertising, public information displays, sports arenas, and transportation hubs.
Below are the technical specifications for various pixel pitch options:
| Attribute | Value |
|---|---|
| LED Type | SMD |
| Pixel Density(pixles/m²) | 50635 |
| Brightness( cd/m²) | 6500-10000 |
| Scan | 1/9scan |
| Refresh Rate(Hz) | 3840HZ |
| Cabinet resolution(W*H) | 216*216 |
| Cabinet Size (mm) | Die casting aluminum cabinet 960*960*77mm |
| Module Size (mm) | 480*320mm |
| Weight(Ib/cabinet) | 25KG |
| Maintenance method | Front/Back |
| Horizontal / Vertical Viewing Angle | ≥140°/≥140° |
| Gray Scale | 14 |
| Protection Level | Ip65 |
| Colour Temp | 6000 - 12000K |
| Input Signal | HDMI, DVI/VGA.RGBHV Composite, S- VIDEO,YPbPr(HDTV)etc... |
| Max Power Consumption(W/m²) | 650 |
| Avg. Power consumption(W/m²) | 220 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| LED Type | SMD |
| Pixel Density(pixles/m²) | 30265 |
| Brightness( cd/m²) | 6500-10000 |
| Scan | 1/7scan |
| Refresh Rate(Hz) | 3840HZ |
| Cabinet resolution(W*H) | 168*168 |
| Cabinet Size (mm) | Die casting aluminum cabinet 960*960*77mm |
| Module Size (mm) | 480*320mm |
| Weight(Ib/cabinet) | 25KG |
| Maintenance method | Front/Back |
| Horizontal / Vertical Viewing Angle | ≥140°/≥140° |
| Gray Scale | 14 |
| Protection Level | Ip65 |
| Colour Temp | 6000 - 12000K |
| Input Signal | HDMI, DVI/VGA.RGBHV Composite, S- VIDEO,YPbPr(HDTV)etc... |
| Max Power Consumption(W/m²) | 650 |
| Avg. Power consumption(W/m²) | 220 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| LED Type | SMD |
| Pixel Density(pixles/m²) | 22500 |
| Brightness( cd/m²) | 6500-10000 |
| Scan | 1/6scan |
| Refresh Rate(Hz) | 3840HZ |
| Cabinet resolution(W*H) | 144*144 |
| Cabinet Size (mm) | Die casting aluminum cabinet 960*960*77mm |
| Module Size (mm) | 480*320mm |
| Weight(Ib/cabinet) | 25KG |
| Maintenance method | Front/Back |
| Horizontal / Vertical Viewing Angle | ≥140°/≥140° |
| Gray Scale | 14 |
| Protection Level | Ip65 |
| Colour Temp | 6000 - 12000K |
| Input Signal | HDMI, DVI/VGA.RGBHV Composite, S- VIDEO,YPbPr(HDTV)etc... |
| Max Power Consumption(W/m²) | 650 |
| Avg. Power consumption(W/m²) | 220 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| LED Type | SMD |
| Pixel Density(pixles/m²) | 10000 |
| Brightness( cd/m²) | 6500-10000 |
| Scan | 1/2scan |
| Refresh Rate(Hz) | 3840HZ |
| Cabinet resolution(W*H) | 96*96 |
| Cabinet Size (mm) | Die casting aluminum cabinet 960*960*77mm |
| Module Size (mm) | 480*320mm |
| Weight(Ib/cabinet) | 25KG |
| Maintenance method | Front/Back |
| Horizontal / Vertical Viewing Angle | ≥140°/≥140° |
| Gray Scale | 14 |
| Protection Level | Ip65 |
| Colour Temp | 6000 - 12000K |
| Input Signal | HDMI, DVI/VGA.RGBHV Composite, S- VIDEO,YPbPr(HDTV)etc... |
| Max Power Consumption(W/m²) | 650 |
| Avg. Power consumption(W/m²) | 220 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
140~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y8z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y8z9 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; } .gtr-... .gtr-container-x7y8z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y8z9 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; } .gtr-...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!