| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 5-7days |
| Packaging Details | Paper Box |
| Product Name: | Cylinder Lipo Battery |
| Connector Type | N/A |
| Weight | 75G |
| Keywords | 1300mAh |
| Packaging Details: | Box |
| Compatible Drones: | Cylindrical Lithium Ion Batteries |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Brand Name | Juhai |
| Model Number | JH-1300mAh |
| Certification | CE,FCC,MSDS,UN38.3 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 5-7days | Packaging Details | Paper Box |
| Product Name: | Cylinder Lipo Battery | Connector Type | N/A |
| Weight | 75G | Keywords | 1300mAh |
| Packaging Details: | Box | Compatible Drones: | Cylindrical Lithium Ion Batteries |
| Chemistry | Lithium Ion | Brand Name | Juhai |
| Model Number | JH-1300mAh | Certification | CE,FCC,MSDS,UN38.3 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 18650 lithium-ion battery 7.4V 1300mAh ,rechargeable cylinder lipo battery for drones ,high-power lipo battery for electric toys | ||
| Product Name | Toy lithium battery 18650 |
|---|---|
| Type | Cylindrical Lithium Ion Batteries |
| Model | JH-1300mAh |
| Voltage | 7.4V |
| Capacity | 1500mAh |
| Discharge Rate | 5C |
| Cell Configuration | 1300mAh |
| Connector Type | N/A |
| Weight | 75g |
| Warranty | 1 Year |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
80000000-120000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-xyz789 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; word-break: normal; ... .gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-xyz789 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; word-break: normal; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!