Products
Manufacturer of a wide range of products which include Automatic 2.5A 48 Volt Battery Charger For Li-Ion LiFePO4 Battery,IP65 IP66 Waterproof 6A LFP 48 Volt Battery Charger Aluminum Black Material,18.25V 16V 15A Electric Motorcycl...
MOQ: 12 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Packaging Details | 12 pcs / carton |
| Casing | Aluminum |
| Size | 155*90*50 MM |
| G.W | 1.2 KG |
| Input voltage | 110 or 230Vac |
| Output | 48V 2.5A, max 54.6V / 58.4V / 58.8V |
| Charge battery | LiFePO4, LiMnO2, Li - ion, Li polymer |
| Case Color | Black or Silver |
| Output power | 180W max |
| Warranty | 2 years |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL48025L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10pcs
Price: USD56-69/unit
| Payment Terms | T/T, PayPal, Western Union |
| Supply Ability | 2000pcs/month |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Aluminum Black |
| Net weight | 2.8 kg |
| Dimensions | 220 x 93 x 49 mm |
| AC input | Universal 110-230Vac with PFC |
| Rated output | 48V 6A |
| Max charging | 54.6V / 58.4V / 58.8V customzied |
| Charge step | Auto. pre-charge, CC, CV or Cut-off |
| Waterproof rate | IP65 / IP66 |
| Brand Name | VLDL & DANL |
| Model Number | 360LP-4806 |
| Certification | CE from TUV |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal |
| Supply Ability | 1,000 pcs/month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Packaging Details | 10 pcs/carton |
| Housing | Aluminum |
| Size | 170*90*63 mm |
| Net weight | 1.5 KG |
| AC Input | 110 or 230 Vac |
| Frequency | 47 ~63 HZ |
| DC Output | 16V 15A |
| Applied to battery | 16V Lithium Battery |
| Max charge | 18.25V 15A |
| Charge method | Auomatic CC CV |
| Protections | Short circuit, Over - voltage, Over - temperature, Reverse Polarity |
| Warranty | 2 years |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL1615L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal |
| Supply Ability | 10000 pcs/month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Packaging Details | 10 pcs / carton |
| Case | Aluminum |
| Size | 230*120*70 mm |
| N.W | 2.5 KG |
| Input voltage | 90 to 264 Vac, PFC |
| Max charge | 54.6V or 58.4V customize by battery |
| Charge Steps | Automatic Pre charge, CC, CV, Cut off |
| EV charging | Electric motorcycles, electric floor sweeper |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL4810L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 4 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal |
| Supply Ability | 1,000pcs/month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Packaging Details | 4 pcs/carton |
| Case | Aluminum |
| Size | 330*150*90 MM |
| Net Weight | 5.5 KG |
| AC input | 110 or 230Vac |
| Rated Output | 72V 20Amps |
| Max Charge | 79.2V / 86.7V / 87.6V |
| Charge Method | Pre-charge, CC, CV |
| Protections | Short Circuit, Over Voltage, Over Tempe., Reverse Polarity |
| Manufactuer | DANL New Energy Co., Limited |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL7220L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 4 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal |
| Supply Ability | 1,000pcs/month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Packaging Details | 4 pcs/carton |
| Housing | Aluminum, Silver / Black |
| Size | 230*135*70 MM |
| G.W | 3.5 KG |
| Input | 110 or 230Vac, 50-60Hz |
| Output | 60V 10A, max 73V |
| Technology | SMPS & Micro-processor controlled |
| Charge EV | E-motorcycles, E-sweepers |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL6010L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal |
| Supply Ability | 10,000 pcs/month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Packaging Details | 10 pcs/carton |
| Case | Aluminum, Silver / Black |
| Dimension | 230×120×70 MM |
| Net Weight | 2.5 KG |
| AC Input | 110 - 230Vac with PFC |
| DC Output | Rated 48V 10A |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Max Charging | 54.6V 58.4V 58.8V |
| OEM / ODM | Available |
| Charge Method | Automatic 4 Steps |
| Manufacturer | DANL, VLDL |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL4810 / VL4810L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal, Payoneer |
| Supply Ability | 10,000 pcs / month |
| Delivery Time | 7 - 10 days |
| Packaging Details | 10 pcs / carton |
| Housing | Aluminium, Silver or Black |
| Dimensions | 170×90×63 MM |
| Net weight | 1.3 KG |
| Input volt | 110 / 230 Vac |
| Output | Rated 60V 4A |
| Max power | 360W |
| Charge battery | 60V Li ion batteries |
| Charge EV | Electric Motorcycles / Scooters |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL6004L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal, Payoneer |
| Supply Ability | 10,000 pcs / month |
| Delivery Time | 7 - 10 days |
| Packaging Details | 10 pcs / carton |
| Housing | Aluminium, Silver or Black |
| Dimensions | 220×120×70 MM |
| Net weight | 2.3 KG |
| Input volt | 110 / 230 Vac |
| Output | Rated 60V 8A |
| Max power | 600W |
| Charge battery | 60V Li ion batteries |
| Charge EV | Electric Motorcycles / Scooters |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL6008L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT, Paypal, Payoneer |
| Supply Ability | 10,000 pcs / month |
| Delivery Time | 7 - 10 days |
| Packaging Details | 12 pcs / carton |
| Housing | Aluminium, Silver or Black |
| Dimensions | 155×90×50 MM |
| Net weight | 0.9 KG |
| Input volt | 110 - 230 Vac |
| Output | Rated 60V 2A |
| Max power | 180W |
| Charge battery | 60V Li ion batteries |
| Charge EV | Electric Motorcycles / Scooters |
| Brand Name | VLDL |
| Model Number | VL6002L |
| Certification | CE, ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!