| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 100AH |
| cycle life | 2000 times |
| Internal impedence | ≤0.70mΩ |
| MCC | 100A |
| MCDC | 100A |
| Net Weight | 2.3kg |
| size | 168*200*34.5mm |
| Brand Name | CATL |
| Model Number | 100Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 100AH |
| cycle life | 2000 times | Internal impedence | ≤0.70mΩ |
| MCC | 100A | MCDC | 100A |
| Net Weight | 2.3kg | size | 168*200*34.5mm |
| Brand Name | CATL | Model Number | 100Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | CATL 100ah Lithium Phosphate Cells ,Home ESS Lithium Phosphate Cells | ||
| ITEM | CATL 60AH | CATL 75AH | CATL 100AH | CATL 240AH | CATL 271AH |
|---|---|---|---|---|---|
| Nominal capacity | 60AH | 75AH | 100AH | 240AH | 271AH |
| Nominal voltage | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V |
| Discharge cut-off voltage | 2.5V | 2.5V | 2.8V | 2.5V | 2.5V |
| Charge current | 12A(0.2CA to 3.65V) | 15A(0.2CA to 3.65V) | 20A | 48A | 54.2A |
| Charge voltage | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V |
| Max charge voltage | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V |
| Fast charge current | 60A | 75A | 100A | 240A | 271A |
| Max continuous charge current | 60A | 75A | 100A | 240A | 271A |
| Max continuous discharge current | 90A | 112.5A | 100A | 240A | 271A |
| Weight | 1.69KG | 2.12KG | 2.3KG | 5.1KG | 5.33KG |
| Size | 150.5*174.5*32.5mm | 128*174*48mm | 168*200*34.5mm | 200*174*75mm | 200*174*75mm |
| Internal impedance | ≤0.7mΩ | ≤0.7mΩ | ≤0.7mΩ | ≤0.5mΩ | ≤0.3mΩ |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!