| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A | MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG | size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | LF280K Lithium Lifepo4 Cell 250A ,BMS Shipping Lithium Lifepo4 Cell | ||
EVE LF280K Grade A 280Ah Lithium Lifepo4 Cell with 250A/200A BMS and free shipping included. This stud-type battery comes with free busbars and M6 nuts, shipped from Poland stock with VAT and tax-free delivery to EU countries.
Key Features:
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal capacity | 280.0 Ah @ 0.5C discharge |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥6000 cycles |
| Max Charge Current | 1C (280A) |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70% |
| Dimension | 174×72×205mm |
| Weight | 5.25kg |
Ideal for solar energy storage, off-grid backup systems, caravan, camp caravan, golf cart, forklift, electrical bike, motorbike, RV, solar storage system, E-motorcycle, home energy storage system, powerwall, and more.
Screw-connected prismatic battery cells can be easily mounted/connected with busbars/screws for DIY projects.
Safety Precautions:
| Area | Shipping Method | Shipping Time | VAT |
|---|---|---|---|
| EU | By train + delivery to door | 30-45 business days | No VAT |
| EU | By truck + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| US | By ocean + delivery to door | 50-60 business days | No VAT |
| Australia | By ocean + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| Thailand | By ocean + delivery to door | 15-20 business days | No VAT |
| ALL | UPS | 5-8 business days | With VAT |
| ALL | By air | 7-12 business days | Depends |
Note: We can ship to other countries - contact us for details. We provide honest shipping estimates and recommend avoiding unreliable cheap but fast shipping methods.
It is essential to top balance LiFePO4 cells before building a battery pack to ensure all cells are at the same state of charge. Voltage alone is unreliable for determining state of charge in this chemistry due to the flat charge/discharge curve.
Proper initial balancing ensures accurate capacity test results and prevents premature BMS triggering. For large battery banks or cells with varying internal resistance, manual top balancing is recommended rather than relying solely on BMS balancing over extended periods.
Important Note: Please check all battery voltages and internal resistance to ensure they are balanced before DIY assembly. All batteries are tested before shipment, but you should verify them upon receipt. Basic electronics and battery assembly knowledge is required. No refund or warranty for unprofessional operation. Minor scratches may occur during transportation but do not affect performance.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!