| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 177ah |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | 0.2~0.4 mΩ |
| cycle life | 3000 times |
| MCC | 177A |
| MCDC | 177A |
| Net Weight | 3.2±0.07 kg |
| Single package size | 300*38*128mm |
| Brand Name | CALB |
| Model Number | 177ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 177ah | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | 0.2~0.4 mΩ | cycle life | 3000 times |
| MCC | 177A | MCDC | 177A |
| Net Weight | 3.2±0.07 kg | Single package size | 300*38*128mm |
| Brand Name | CALB | Model Number | 177ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 3.2V Prismatic Cell ,177ah Forklift Prismatic Cell | ||
Grade A CALB 177ah L300F177A 3V 3.2V Prismatic cell for Forklift
CALB is known as a research and manufacturer of battery. This group owns many intellectual property rights, which make their battery products popular in the market. Through these years, CALB products have been shipped all over the world, contributing to green power usage and reducing CO2 emissions.
This battery features 3000 cycles with 80% Depth of Discharge (DOD).
| Specification | Value |
|---|---|
| Normal capacity | 177ah |
| Normal voltage | 3.2V |
| Standard Charging voltage | 3.65V |
| Internal resistance | 0.2~0.4 mΩ |
| Standard charge method | 0.5C constant current charge to 3.65V for cell |
| Standard discharge current | 0.5C |
| Max discharge current (continuous) | 1.0C |
| Weight | 3.2±0.07 kg |
| Cell size | 300*38*128mm |
| Cycle life | 3000 times |
We supply 12V battery plastic boxes for these cells.
| Cell Temperature/°C | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | 25 | 45 | 50 | 55 | 60 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max charge power (P) 0%~<100% SOC |
0 | 0.05 | 0.10 | 0.20 | 0.35 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0 |
1. Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
2. Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
Other: For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co. LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider". We combine newest technology, new ideas, hard-working and honest people.
We focus on lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers and relative products. Main applications include: electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, trucks and more.
Our Promises:
Customers' satisfaction is our endless pursuit.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!