| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 280AH |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ |
| cycle life | 6000 times |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.34±0.30Kg |
| Single package size | 72*174*200mm |
| Brand Name | CATL |
| Model Number | 280ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 280AH | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ | cycle life | 6000 times |
| MCC | 280A | MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.34±0.30Kg | Single package size | 72*174*200mm |
| Brand Name | CATL | Model Number | 280ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 302ah Lithium Lifepo4 Battery ,6000 Cycles Lithium Lifepo4 Battery | ||
CATL 280Ah prismatic lithium LiFePO4 battery with 6000 cycles at 80% depth of discharge, designed for DIY battery kits and energy storage applications.
| Normal Capacity | 280Ah |
| Normal Voltage | 3.2V |
| Standard Charging Voltage | 3.65V |
| Internal Resistance | ≤0.3Ω |
| Standard Charge Method | 0.5C constant current charge to 3.65V |
| Standard Discharge Current | 0.5C |
| Max Continuous Discharge Current | 1.0C |
| Weight | 5.4kg |
| Cell Size | 72×174×200mm |
| Cycle Life | 3500 times |
| Typical Capacity | 280 Ah | Refer to standard charge and discharge procedure |
| Typical Energy | 896 Wh | Refer to standard charge and discharge procedure |
| Operating Voltage | 2.5~3.65V (T>0°C) 2.0~3.65V (T≤0°C) |
Cell temperature dependent |
| Impedance (1KHz) | 0.17±0.05mΩ | Fresh cell (40% SOC) |
| Shipping Capacity | 112±1 Ah | 40% SOC |
| Cycle Performance | ≥6000 Cycles | 25±2°C, standard charge/discharge under 300±20Kgf preload |
| Cell Temperature/°C | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | 25 | 45 | 50 | 55 | 60 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Charge Power (0%~<100% SOC) | 0 | 0.05 | 0.10 | 0.20 | 0.35 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0 |
USA Delivery: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates after local express pickup (15-25 days after sailing)
EU Delivery: By railway + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 30-45 working days after shipping
Tracking updates after local express pickup (25-40 working days after shipping)
Other Regions: Please provide shipping address and zip code for delivery options.
Founded in 2010, we are a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products. Our applications include electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, and trucks.
Yes, we include busbar connectors and screws free with battery purchases.
The typical estimated life of LiFePO4 batteries is 5-8 years, or 2000 to 5000 charge cycles, depending on usage conditions including DOD, working current rate, temperature, and balancing system.
We recommend using LiFePO4/Lithium Ion specific solar controllers. Lead acid controllers may provide pulse currents that could damage the protection circuitry over time.
Yes, we support partners who share our vision for creating a clean, green world with competitive pricing and comprehensive service support.
This typically occurs when we cannot provide accurate logistics pricing for your country. Please contact us directly for purchasing options.
This is normal for international shipping. Tracking numbers typically update only when packages arrive in your destination country. No tracking is available during transit.
Yes, we match and balance all cells to ensure consistent internal resistance, voltage, and capacity before delivery for optimal battery pack performance.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!