| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 40ah |
| Nominal voltage | 2.4v |
| Internal impedence | ≤0.5MΩ |
| cycle life | 20000 times |
| MCC | 320A |
| MCDC | 800A |
| Net Weight | 1050g |
| size | 60*165mm |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 2.4v40ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
Gree Yinlong Lithium Titanate Battery 2.3V Prismatic 110ah LTO Battery Cell Low
Yinlong Gree Lithium Titanate Battery 2.3V Prismatic 155ah LTO Battery Cell Fast
Gree Titanate Yinlong Authorised distributor Grade A+ Lithium Ion Cylindrical
High Safety Yinlong Brand New Class A LTO Battery 2.3V 35ah 66160 Lithium
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 40ah | Nominal voltage | 2.4v |
| Internal impedence | ≤0.5MΩ | cycle life | 20000 times |
| MCC | 320A | MCDC | 800A |
| Net Weight | 1050g | size | 60*165mm |
| Brand Name | Deligreen | Model Number | 2.4v40ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | Lto Battery Cylindrical Solar Pack ,Lithium Titanate Cylindrical Solar Pack ,Deep Cycle Lto Battery | ||
High-performance lithium titanate battery designed for electric container applications and solar energy systems.
| Item | Parameters | Remark |
|---|---|---|
| Rated Capacity | 40ah | |
| Nominal Voltage | 2.4V | |
| Internal Impedance | ≤0.5mΩ | Internal resistance measured at AC 1kHz after 50% charged |
| Standard Charge Cut-off Voltage | 2.8V | |
| Standard Discharge Cut-off Voltage | 1.5V | |
| Maximum Continuous Charge Current | 4C(160A) | 25℃±5℃ |
| Maximum Continuous Discharge Current | 8C(320A) | 25℃±5℃ |
| Maximum Pulse Charge/Discharge Current (10s) | 20C(800A) 10 sec | |
| Dimension | Diameter: 60.0±1.0mm Height: 165.0±1.0mm |
Detailed dimension available in cell structure scheme |
| Weight | 1050.0±10g |
Lithium titanate battery (LTO) uses lithium titanate as negative electrode material for lithium ion batteries. It can be combined with lithium manganate, NCM materials, or lithium iron phosphate to form 2.4V or 1.9V lithium ion secondary batteries.
Deep cycle 25,000 times 2.3V 35ah specification with charging in 6 minutes.
Yinlong technology enables fast charging in 6-10 minutes.
Comprehensive safety testing including cutting, over charge/discharge, and burning tests.
Additional safety tests: drilling, stabbing, and stabbing in water.
Note:
Lithium titanate's spinel structure features minimal lattice parameter changes (0.836 to 0.837 μm) with only 0.3% volume variation, ensuring excellent cycle stability and longevity exceeding 25,000 cycles.
In comparison, graphite materials experience 10% volume changes during charging/discharging, leading to pulverization and reduced cycle life.
Shipping to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
Shipping to EU: By railway + Express (DDP, Tax free) - Excluding Switzerland, Romania
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Yinlong is a global comprehensive new energy industry group that integrates titanium core materials, batteries, electric motor control, charging equipment, intelligent energy storage systems, and pure electric vehicle research, development, production, and sales.
Well-known as an LTO battery supplier, Yinlong also researches and produces E-BUS and other electric vehicles.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!