| Supply Ability | 10000 pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 15ah |
| Nominal voltage | 3.2V |
| cycle life | 2500 times |
| Internal impedence | ≤1MΩ |
| MCC | 2C |
| charge cut-off voltage | 3.65V |
| Net Weight | About295g |
| Single package size | 32*140mm |
| discharging cut-off voltage | 2.0V |
| Brand Name | CBAK |
| Model Number | 32140 |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
Automative high discharge 3C EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell
EVE EU Poland Stock LF280K HSEV Grade A+ 3.2v Lifepo4 Battery For Solar System
Poland CATL 314AH 3.2V Grade A LiFePO4 Lithium Battery Cell for Off-grid Energy
EVE 22ah LF22K 20C High Discharge Rate Prismatic Lithium Lifepo4 Battery 4 Packs
Product Specification
| Supply Ability | 10000 pcs/day | Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box | Nominal capacity | 15ah |
| Nominal voltage | 3.2V | cycle life | 2500 times |
| Internal impedence | ≤1MΩ | MCC | 2C |
| charge cut-off voltage | 3.65V | Net Weight | About295g |
| Single package size | 32*140mm | discharging cut-off voltage | 2.0V |
| Brand Name | CBAK | Model Number | 32140 |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 2C Lifepo4 Lithium Battery ,15000mah Lifepo4 Lithium Battery ,32140 Scooter Lithium Battery | ||
BIS 15000mah 2C Lifepo4 Lithium Battery 32140 3.2V 15Ah For Scooter
| Model | 32140FS |
|---|---|
| Nominal Capacity (Ah) | 15 |
| Nominal Voltage (V) | 3.2 |
| Cathode Material | LFP |
| Internal Resistance (mΩ) | ≤3 |
| Standard Discharging Current | 0.5C |
| Maximum Continuous Current at Discharging | 2C |
| Impulsive Current at Discharging | 90A(10S) |
| Cut-off Voltage at Discharging (V) | 2V |
| Standard Charging Current | 0.5C |
| Maximum Continuous Current at Charging | 1C |
| Cut-off Voltage at Charging (V) | 3.6V |
| Recycling | ≥2500 |
| Working Temperature at Charging | -10-60℃ |
| Working Temperature at Discharging | -30-60℃ |
| Applications | Electric Vehicles/Energy Storage |
More people are choosing lithium batteries to replace lead acid batteries. Lithium offers deeper cycles up to 2500 times, significantly longer than lead acid. You won't need to change batteries as frequently as with lead acid, saving on overall costs.
Regular LiFePO4 batteries typically feature 0.5C or 1C constant discharge current. Generally, larger capacity cells have lower discharge rates.
50Ah cells offer 3C rate or 5C peak rate, but they come with higher costs for end users or pack makers for applications like rickshaws, motorcycles, and E-bikes that typically require 20Ah-30Ah capacity.
However, these applications often require high rates during acceleration or startup. What alternatives are available?
18650 and 32700 cylindrical cells are commonly used in motorcycle, rickshaw, mower, and E-bike battery packs, with capacities of 3Ah, 4Ah, or 6Ah. But what if you need larger capacity with lighter weight?
The 32140 is the ideal solution.
162Wh/kg capacity density, significantly better than 32700 cells. Smaller volume ideal for EV, E-bicycle, motorcycle, and space-limited applications.
2C 30A constant discharge current with maximum 6C 90A for 10 seconds, easily handling peak current demands.
Excellent performance at low temperatures down to -30 degrees Celsius.
Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
Tracking updates after pickup by local express, usually 15-25 days after sailing.
Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
Tracking updates after pickup by local express, usually 25-40 working days after shipping.
Other: For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider."
We bring newest technology, innovative ideas, hard-working and honest people to focus on lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
Main applications include: electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, trucks, and more.
Our Promises:
Customer satisfaction is our endless pursuit. If you have any concerns, please email the manager: info@deligreenpower.com
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!