| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | CE LiFePO4 Cell 6S Active Charger Equalizer Battery Balancer Module |
| Battery capacity limited | Unlimited |
| Battery count limited | 2S~unlimited, At least balance 2 cells |
| Battery type | LiFePO4, LiMnO4, AGM, Gell, Lead Acid, Flooded battery and so on |
| Working voltage | 1.8V~15V |
| Power consumption | <50mW per 1S |
| Balance method | pure electric sightseeing bus ,electric passenger car ,electric bus |
| Acceptable Constant balance current | 6A |
| Peak balance current | 10A |
| BMS limited | Can work with BMS Or can work independently |
| Brand Name | Deligreence |
| Model Number | LiFePO4 Cell 6S |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
8s Active Deligreen Balancer For BYD LiFePO4 Battery
QNBBM 4S 10A Lithium Battery Balancer Module
5V 5S Active BMS Lithium Battery Balancer Module
Deligreen 1S Lithium Battery Balancer For NCM
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | CE LiFePO4 Cell 6S Active Charger Equalizer Battery Balancer Module | Battery capacity limited | Unlimited |
| Battery count limited | 2S~unlimited, At least balance 2 cells | Battery type | LiFePO4, LiMnO4, AGM, Gell, Lead Acid, Flooded battery and so on |
| Working voltage | 1.8V~15V | Power consumption | <50mW per 1S |
| Balance method | pure electric sightseeing bus ,electric passenger car ,electric bus | Acceptable Constant balance current | 6A |
| Peak balance current | 10A | BMS limited | Can work with BMS Or can work independently |
| Brand Name | Deligreence | Model Number | LiFePO4 Cell 6S |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | 24V Lead Acid Battery Balancer ,China Best Seller Balancer ,China Best Seller Battery Balancer | ||
| Battery capacity limited | Unlimited |
| Battery count limited | 2S~unlimited (At least balance 2 cells) |
| Battery type limited | LiFePO4, LiMnO4, AGM, Gel, Flooded battery and more |
| Working voltage | 2V~5V (2V lead acid & lithium), 4V~9V (6V lead acid), 9V~15V (12V lead acid) |
| Power consumption | <50mW per 1S |
| Balance method | Energy transfer & Dynamic |
| Acceptable Constant balance current | 6A |
| Peak balance current | 10A |
| Voltage difference VS Balance current | 300mV-1A; 1V-3A |
| Voltage difference after using the balancer | <10mV (<30mV for 12V lead acid) |
| Working efficiency when balance current is 1A | >94% |
| Working temperature | -40°C to +80°C |
| Storage temperature | -40°C to +100°C |
| BMS limited | Can work with BMS or independently |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!