| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah |
| Internal Resistance | 0.25mΩ |
| Continue Charge/Discharge Current | 1c/280A |
| Weight | 5.42kg |
| Cycle Life | >9000 Times |
| Size | 45*45*45cm |
| Warranty | 3 Years |
| Charge/Discharge Current | 0.5c/140A |
| Brand Name | CALB |
| Model Number | 280ah |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Bis |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah | Internal Resistance | 0.25mΩ |
| Continue Charge/Discharge Current | 1c/280A | Weight | 5.42kg |
| Cycle Life | >9000 Times | Size | 45*45*45cm |
| Warranty | 3 Years | Charge/Discharge Current | 0.5c/140A |
| Brand Name | CALB | Model Number | 280ah |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Bis | Place of Origin | China |
| High Light | LFP CALB Lithium Ion Battery ,3.2V Lithium Ion Battery | ||
CALB Grade A Solar Energy Storage 3.2V 280Ah Prismatic Lithium Ion Long Cycle Battery Cell - Available in Poland Stock
| Item | Parameters |
|---|---|
| Rated Capacity | 280 Ah |
| Rated Voltage | 3.20 V |
| Rated Energy | 896 Wh |
| Cell Weight | 5.42±0.16 kg |
| Mass Energy Density | 165 Wh/kg |
| Cell Volume | 2.54 L (without terminal) |
| Alternating current Resistance | Within 0.5 mΩ |
| Temperature Range | -20~60°C |
| Fast Charging Time | <75 min |
| Voltage Range | 2.5~3.65 V |
We maintain different brand and capacity batteries in US, EU, and China warehouse stock. Additional capacities including 100Ah, 120Ah, 202Ah, 230Ah, and 280Ah are available upon request.
Each battery undergoes comprehensive testing before shipment. We provide custom battery pack configurations (8S8P, 16S, etc.) with matched cell performance to optimize battery pack lifespan.
Deligreen's CALB 280AH batteries deliver superior quality and verified 280AH capacity.
Our 280Ah LiFePO4 batteries serve multiple applications including:
Customer satisfaction and reputation are our top priorities. We value long-term partnerships and maintain the highest standards in both quality and service.
USA Delivery: Sea freight + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates available after local express pickup
EU Delivery: Railway + Express (DDP, Tax free) - Excluding Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days | ETA: 30-45 working days after shipping
Tracking updates available after local express pickup
For remote areas, please provide shipping address and zip code for delivery verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
Applications include electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, trucks, and more.
Our Guarantees:
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!