| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah |
| Discharge Cut-off Voltage | 1.8V |
| Storage Temperature | -20ºC~ +60ºC |
| Charging/Discharging | 0.5c |
| Charge Current | Standard |
| Size | 45*45*45cm |
| Max.Charge Current | 1c |
| Charge Voltage | 3.2V |
| Package Gross Weight | 5kg |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah | Discharge Cut-off Voltage | 1.8V |
| Storage Temperature | -20ºC~ +60ºC | Charging/Discharging | 0.5c |
| Charge Current | Standard | Size | 45*45*45cm |
| Max.Charge Current | 1c | Charge Voltage | 3.2V |
| Package Gross Weight | 5kg | Brand Name | EVE |
| Model Number | 280ah | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | DDP Lifepo4 Battery ,EVE 280Ah Lifepo4 Battery | ||
USA Warehouse In Stock DDP Lifepo4 Deep Cycle Life Battery EVE 280Ah For 3 Wheel E bike E Car
| Parameter | Specification | Condition / Note |
|---|---|---|
| Quality level | Grade A | |
| Typical capacity | 280Ah | At a 1C discharge current (25±2°C CC+CV) |
| Minimum capacity | 280Ah | At a 1C discharge current (25±2°C CC+CV) |
| Impedance(1kHz) | ≤0.30mΩ | at a fresh state |
| Nominal energy | 870.4Wh | |
| Operating Voltage | 2.5v~3.65V | |
| Operating temperature (charging) | -0 - 55°C | |
| Operating temperature (discharge) | -25 - 60°C | |
| Weight | 5.3KG | including hard case and cap |
| Cycled Capacity | 3000 Cycles | Standard charge and discharge, Temp. :25±2°C |
| Stock | In stock | |
| Certificate | CE, MSDS, Rohs, BIS, ISO9001, TUV |
We have different brand and capacity batteries in US / EU / China warehouse stock.
If you also need other capacities, such as 100Ah, 120Ah, 202Ah, 230Ah, 280Ah... we can help you.
We think customer comes first. Reputation comes first. Both quality and service are the life of Deligreen company.
We are not only caring about one time business but in hope of being long pleasant partner with you.
Look forward to working with more partners with the same value as us.
Method: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 15-25 days after sailing.
Method: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 25-40 working days after shipping.
Other: Some remote areas not listed. Please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co. LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider".
Newest technology, new idea, hard-working and honest people.
Focus on lithium rechargeable battery, BMS, Balancer, charger and relative products.
Main applications: electric bicycle, scooter, motorhome, AGV, solar/wind system, energy storage system, truck and so on.
Customers' satisfaction is our endless pursuing.
The typical estimated life of the Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) battery is 5-15 years or 2000 to 8000 charge cycles. One charge cycle is a period of use from fully charged, to fully discharged, and fully recharged again.
Please Click Contact Now or Request a Quote. We will offer you the best quote in 24 hours after we get the product specifications such as voltage capacity application etc.
Normally we will send you a sample to confirm everything first. We will make the big order exactly the same as you request. And we offer 1 year warranty for small battery packs, 2-3 years for battery.
We accept T/T, L/C, Paypal, Western Union, Money Gram, Ali Express, Cash, etc.
We can provided CE, ROHS, MSD, SHIPPING CERTIFICATIONS.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!