| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah |
| Internal Resistance | 0.25mΩ |
| Continue Charge/Discharge Current | 1c/280A |
| Weight | 5.42kg |
| Cycle Life | >9000 Times |
| Size | 45*45*45cm |
| Warranty | 3 Years |
| Charge/Discharge Current | 0.5c/140A |
| Brand Name | CALB |
| Model Number | 280ah |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Bis |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah | Internal Resistance | 0.25mΩ |
| Continue Charge/Discharge Current | 1c/280A | Weight | 5.42kg |
| Cycle Life | >9000 Times | Size | 45*45*45cm |
| Warranty | 3 Years | Charge/Discharge Current | 0.5c/140A |
| Brand Name | CALB | Model Number | 280ah |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Bis | Place of Origin | China |
| High Light | 3.2V 280Ah Lifepo4 Prismatic Cell ,CALB Lifepo4 Prismatic Cell | ||
| Item | Parameters |
|---|---|
| Rated Capacity | 280 Ah |
| Rated Voltage | 3.20 V |
| Rated Energy | 896wh |
| Cell Weight | 5.42±0.16kg |
| Mass Energy Density | 165Wh/kg |
| Cell Volume | 2.54L (without terminal) |
| Alternating current Resistance | Within 0.5 mΩ |
| Temperature Range | -20~60°C |
| Fast Charging Time | <75 min |
| Voltage Range | 2.5~3.65V |
We have different brand and capacity batteries in US / EU / China warehouse stock.
If you also need other capacities, such as 100Ah, 120Ah, 202Ah, 230Ah, 280Ah... we can help you.
0.5C charge to 3.65V, 0.5C discharge to 2.5V as a cycle
After 9000 cycles, 80% capacity remains
Actual capacity: 300-304Ah
Quality Assurance: Each battery is thoroughly tested before shipment. We match battery packs according to client needs (8S8P, 16S, etc.) to ensure consistent performance and extended lifespan.
Deligreen's CALB 280AH supplies good quality and real 280AH capacity.
Our 280Ah LiFePO4 battery is used in many scenarios including:
We believe customer satisfaction comes first. Both quality and service are the foundation of Deligreen company. We aim to build long-term partnerships with our clients.
Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free) - Except Switzerland, Romania
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co. LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in:
Main applications: Electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, trucks, and more.
Our Guarantee: Real lithium capacity • 100% refund for quality problems • 100% replacement for shipping damage • Lifetime technical support
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!