| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 15ah |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤1MΩ |
| cycle life | 2500 times |
| MCC | 2C |
| Net Weight | 295g |
| Single package size | 32*140mm |
| Discharging Cut-off Voltage: | 2.0V |
| Brand Name | CBAK |
| Model Number | 32140 |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 15ah | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤1MΩ | cycle life | 2500 times |
| MCC | 2C | Net Weight | 295g |
| Single package size | 32*140mm | Discharging Cut-off Voltage: | 2.0V |
| Brand Name | CBAK | Model Number | 32140 |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 15Ah Lithium Ion Batteries ,2C Motorcycle Lifepo4 Battery | ||
| Model | 32140FS |
|---|---|
| Nominal Capacity (Ah) | 15 |
| Nominal Voltage (V) | 3.2 |
| Cathode Material | LFP |
| Internal Resistance (mΩ) | ≤3 |
| Standard Discharging Current | 0.5C |
| Maximum Continuous Current at Discharging | 2C |
| Impulsive Current at Discharging | 90A(10S) |
| Cut-off Voltage at Discharging (V) | 2V |
| Standard Charging Current | 0.5C |
| Maximum Continuous Current at Charging | 1C |
| Cut-off Voltage at Charging (V) | 3.6V |
| Recycling | ≥2500 |
| Working Temperature at Charging | -10-60℃ |
| Working Temperature at Discharging | -30-60℃ |
| Applications | Electric Vehicles/Energy Storage |
More people are choosing lithium batteries to replace lead acid batteries. Lithium offers deeper cycles up to 2500 times, significantly longer than lead acid. You won't need to change batteries as frequently as with lead acid, saving on replacement costs.
Regular LiFePO4 batteries typically have 0.5C or 1C constant discharge current. Larger capacity batteries generally have lower discharge rates.
While 50Ah cells offer 3C rate or 5C peak rate, they come with higher costs for end users and pack makers for applications like rickshaws, motorcycles, and E-bikes that typically require 20Ah-30Ah capacity.
These applications benefit from high discharge rates during acceleration and startup. The 32140 battery cell provides an optimal solution with larger capacity and lighter weight compared to traditional 18650 and 32700 cylindrical cells.
Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
Tracking updates after pickup by local express, usually 15-25 days after sailing.
Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
Tracking updates after pickup by local express, usually 25-40 working days after shipping.
Other: For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider."
We combine newest technology, innovative ideas, and hard-working, honest people. Our focus is on lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
Main applications include: electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, trucks, and more.
Our Promises:
Customer satisfaction is our endless pursuit.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!