| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 50AH |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.7MΩ |
| cycle life | 3500 times |
| MCC | 50AH |
| MCDC | 50AH |
| Net Weight | 1395±50g |
| Single package size | 135*30.2*185mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 50ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 50AH | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.7MΩ | cycle life | 3500 times |
| MCC | 50AH | MCDC | 50AH |
| Net Weight | 1395±50g | Single package size | 135*30.2*185mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 50ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 3V Lithium Ion Battery ,50Ah Prismatic Lfp Cells ,Prismatic Lfp Cells | ||
| Model Name | Rechargeable LFP 3.2V 50AH Phosphate Battery Cells 12V 100ah 200ah LiFePO4 Battery pack for Solar Storage |
|---|---|
| Rechargeable | YES |
| Nominal Capacity (Ah) | 50AH |
| Cut off Voltage | 2.5V-3.65V |
| Internal Resistance | ≤0.7mΩ |
| Discharge Temperature | -20°C ~ 55°C |
| Charge Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Max Charge Current | 0.5C (25A) |
| Max Discharge Current | 0.5C (25A) |
| Dimension | 135 × 30.2 × 185mm |
| Weight | 1395 ± 50g |
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers and related products.
The typical estimated life of Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) batteries is 5-15 years or 2000 to 8000 charge cycles. One charge cycle represents a period of use from fully charged, to fully discharged, and fully recharged again.
Please click "Contact Now" or "Request a Quote". We will provide you with the best quote within 24 hours after receiving your product specifications including voltage, capacity, and application requirements.
We typically send samples for confirmation before production. All bulk orders are manufactured exactly as requested. We offer 1-year warranty for small battery packs and 2-3 years for larger battery systems.
We accept T/T, L/C, PayPal, Western Union, Money Gram, Ali Express, and cash payments.
We provide CE, ROHS, MSD, and shipping certifications for our products.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!