| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 50AH |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.7MΩ |
| cycle life | 3500 times |
| MCC | 50AH |
| MCDC | 50AH |
| Net Weight | 1395±50g |
| Single package size | 135*30.2*185mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 50ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 50AH | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.7MΩ | cycle life | 3500 times |
| MCC | 50AH | MCDC | 50AH |
| Net Weight | 1395±50g | Single package size | 135*30.2*185mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 50ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 280 Ah Lifepo4 Lithium Ion Battery ,3.2V Lifepo4 Lithium Ion Battery ,Prismatic Lifepo4 Lithium Ion Battery | ||
| Model Name | Rechargeable LFP 3.2V 50AH Phosphate Battery Cells 12V 100ah 200ah LiFePO4 Battery pack for Solar Storage |
|---|---|
| Rechargeable | YES |
| Nominal Capacity (Ah) | 50AH |
| Cut off Voltage | 2.5V-3.65V |
| Internal Resistance | ≤0.7mΩ |
| Discharge Temperature | -20°C ~ 55°C |
| Charge Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Max Charge Current | 0.5C (25A) |
| Max Discharge Current | 0.5C (25A) |
| Dimension | 135*30.2*185mm |
| Weight | 1395±50g |
USA Delivery: Sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates available after local express pickup
EU Delivery: Railway + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 30-45 working days after shipping
Excludes Switzerland and Romania
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
Applications: Electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, trucks, and more.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!