| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Input Voltage Range | AC 90~265V |
| Output Rated Voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max Output Current | 5-45A |
| Efficiency | ≥93% Full Load |
| IP | IP66 |
| Input Current | 16A |
| Max Charging Voltage | 66V |
| Power Factor | ≥0.99 Half Load |
| Application | Motorcycles/boats/surfboards |
| Single Package Size | 420*294*111 |
| Net Weight | 12kg |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | S2-6.6kw |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Input Voltage Range | AC 90~265V | Output Rated Voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max Output Current | 5-45A | Efficiency | ≥93% Full Load |
| IP | IP66 | Input Current | 16A |
| Max Charging Voltage | 66V | Power Factor | ≥0.99 Half Load |
| Application | Motorcycles/boats/surfboards | Single Package Size | 420*294*111 |
| Net Weight | 12kg | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | S2-6.6kw | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Portable Ev Lifepo4 Battery Charger ,High Frequency Lifepo4 Battery Charger ,72V25A Lifepo4 Battery Charger | ||
Deligreen 3.3kW/6.6kW fully enclosed frequency conversion pulse charger is specifically designed for electric vehicle power batteries according to national standards. This product features high efficiency, compact size, exceptional stability, and long lifespan.
| Input Voltage Range | Input Current | Output Rated Voltage | Max Charging Voltage | Max Charging Current | Power Factor | Efficiency |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC 90-265V | ≤ 16A | 48V | 58.8V | 45A | ≥0.99 Half load | ≥93% Full load |
| 72V | 99V | 40A | ||||
| 84V | 116V | 40A | ||||
| 96V | 132V | 32A | ||||
| 144V | 198V | 23A | ||||
| 312V | 440V | 10A |
| Protection Type | Specification |
|---|---|
| Input over-voltage protection | AC264V |
| Input under-voltage protection | AC90V |
| Output over-voltage protection | Yes |
| Output start voltage | 0.3 times rated voltage |
| Output over-current protection | Yes |
| Over temperature protection | Power down from 85℃, shut off at 90℃ |
| Short circuit protection | Stop output |
| Reverse battery protection | Stop output |
| Ground protection | ≤ 100mΩ |
| CAN Communication protection | Automatically stop output when CAN communication fails |
| Power failure protection | Yes |
| Withstand pressure | Input to output: 2000VAC ≤ 10mA, Input to ground: 2000VAC ≤ 12mA, Output to ground: 2000VAC ≤ 10mA (All 1 minute) |
| Insulation resistance | Input, output, signal end to shell ≥ 10MΩ (Test voltage 1000VDC) |
| Electromagnetic immunity | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.1 |
| Electromagnetic disturbance | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.2 |
| Harmonic current | Satisfy GB 17625.1-2003 6.7.1.1 |
| Current rise time | ≤ 5S, Overshoot ≤ 5% |
| Off response time | 100% to 10% ≤ 50mS, 100% to 0% ≤ 200mS |
| Protection level | IP66 |
| Vibration resistance | 10-25Hz Amplitude 1.2mm, 25-500Hz 30m/s², each direction 8 hours |
| Noise | ≤ 60dB(Class A) |
| MTBF | 150,000 hours |
| Working environment | Relative temperature 5% -95% without condensation |
| Operating temperature | -20℃ ~ +85℃ |
| Storage temperature | -30℃ ~ +90℃ |
Available as combination of two 3.3kW battery chargers for 6.6KW output with air cooling and horizontal mounting configuration.
An electric vehicle charger is a specialized power conversion device designed to charge vehicle batteries. Available in DC and AC variants, these chargers provide specific functions tailored to electric vehicle requirements.
For optimal battery health, size the charger at approximately 25% of the battery capacity. For example, a 100Ah 12V battery would require about a 25A 12V charger.
All successful business relationships start with good communication. We welcome your inquiries and are committed to providing excellent service, whether we make a deal or simply share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!