| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Input Voltage Range | AC 90~265V |
| Output Rated Voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max Output Current | 5-45A |
| Efficiency | ≥93% Full Load |
| IP | IP66 |
| Input Current | 16A |
| Max Charging Voltage | 66V |
| Power Factor | ≥0.99 Half Load |
| Application | Motorcycles/boats/surfboards |
| Single Package Size | 420*294*111 |
| Net Weight | 12kg |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | S2-6.6kw |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Input Voltage Range | AC 90~265V | Output Rated Voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max Output Current | 5-45A | Efficiency | ≥93% Full Load |
| IP | IP66 | Input Current | 16A |
| Max Charging Voltage | 66V | Power Factor | ≥0.99 Half Load |
| Application | Motorcycles/boats/surfboards | Single Package Size | 420*294*111 |
| Net Weight | 12kg | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | S2-6.6kw | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 48V Lithium Battery Charger ,Scooter Lithium Battery Charger ,54.6V Lithium Battery Charger | ||
Deligreen 3.3kw/6.6kw fully enclosed frequency conversion pulse charger is specifically designed for electric vehicle power batteries according to national standards.
| Input Voltage Range | Input Current | Output Rated Voltage | Max Charging Voltage | Max Charging Current | Power Factor | Efficiency |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC 90~265V | ≤ 16A | 48V | 58.8V | 45A | ≥0.99 Half load | ≥93% Full load |
| 72V | 99V | 40A | ||||
| 84V | 116V | 40A | ||||
| 96V | 132V | 32A | ||||
| 144V | 198V | 23A | ||||
| 312V | 440V | 10A | ||||
| Protection Type | Specification |
|---|---|
| Input over-voltage protection | AC264V |
| Input under-voltage protection | AC90V |
| Output over-voltage protection | Yes |
| Output start voltage | 0.3 times rated voltage |
| Output over-current protection | Yes |
| Over temperature protection | Power down from 85℃, shut off at 90℃ |
| Short circuit protection | Stop output |
| Reverse battery protection | Stop output |
| Ground protection | ≤ 100mΩ |
| CAN Communication protection | Automatically stop output when CAN communication fails |
| Power failure protection | Yes |
| Withstand pressure | Input to output: 2000VAC≤ 10mA, Input to ground: 2000VAC≤ 12mA, Output to ground: 2000VAC≤ 10mA, All are 1 minute |
| Insulation resistance | Input, output, signal end to shell ≥ 10MΩ, Test voltage 1000VDC |
| Electromagnetic immunity | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.1 |
| Electromagnetic disturbance | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.2 |
| Harmonic current | Satisfy GB 17625.1-2003 6.7.1.1 |
| Current rise time | ≤ 5S, Overshoot ≤ 5% |
| Off response time | 100% to 10%≤ 50mS, 100% to 0%≤ 200mS |
| Protection level | IP66 |
| Vibration resistance | 10-25Hz Amplitude 1.2mm, 25-500Hz 30m/s2, each direction 8 hours |
| Noise | ≤ 60dB(Class A) |
| MTBF | 150000H |
| Working environment | Relative temperature 5% -95% without condensation |
| Operating temperature | -20℃ ~ +85℃ |
| Storage temperature | -30℃ ~ +90℃ |
Combination of 2 3.3KW battery charger
6.6KW Air cooling - Horizontal mounting
Packaging: Label includes product name, model, specification, and manufacturer. Box contains product manual.
Transportation: Suitable for car, boat, and airplane transport. Protected from sun and moisture.
Storage: Store in packing box in clean, dry, well-ventilated environment at 5℃~40℃. Avoid sun, fire, and water. Shelf life: 2 years (professional testing required if stored longer).
An electric vehicle charger is a power conversion device designed specifically to charge vehicle batteries, available in DC and AC charger types.
Most battery manufacturers recommend sizing the charger at about 25% of the battery capacity. Thus, a 100 ah 12 volt battery would take about a 25 amp 12 volt charger.
Looking for distributors! Make DIY Battery Easier!
1. What kind of battery is suitable for this charger?
LiFePO4 battery and Lead acid battery.
2. How many kinds of connectors do you have?
US, UK, AU, EU connector types available.
3. Do you support customization?
We support customized chargers and OEM services.
4. What protection functions does the charger have?
All long pleasant business starts from good communication. We are always waiting for your inquiry. Even if we can't make the deal, we can make friends, share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!