| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Input Voltage Range | AC 90~265V |
| Output Rated Voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max Output Current | 5-45A |
| Efficiency | ≥93% Full Load |
| IP | IP66 |
| Input Current | 16A |
| Max Charging Voltage | 66V |
| Power Factor | ≥0.99 Half Load |
| Application | Motorcycles/boats/surfboards |
| Single Package Size | 420*294*111 |
| Net Weight | 12kg |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | S2-6.6kw |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Input Voltage Range | AC 90~265V | Output Rated Voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max Output Current | 5-45A | Efficiency | ≥93% Full Load |
| IP | IP66 | Input Current | 16A |
| Max Charging Voltage | 66V | Power Factor | ≥0.99 Half Load |
| Application | Motorcycles/boats/surfboards | Single Package Size | 420*294*111 |
| Net Weight | 12kg | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | S2-6.6kw | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 35A Lifepo4 Battery Charger ,16S Lifepo4 Battery Charger ,150Ah Lifepo4 Battery Charger | ||
Deligreen 3.3kW/6.6kW fully enclosed frequency conversion pulse charger is specifically designed for electric vehicle power batteries according to national standards. This product features high efficiency, compact size, exceptional stability, and long lifespan.
Full waterproof technology ensures safe operation and high reliability in any weather conditions
Reliable operation from -20℃ to +85℃ with automatic overheat protection and recovery
Includes cables and plugs - specify required plug types when ordering
Available with or without CAN protocol, supporting TC CAN customization
| Input Voltage Range | Input Current | Output Rated Voltage | Max Charging Voltage | Max Charging Current | Power Factor | Efficiency |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC 90-265V | ≤ 16A | 48V | 58.8V | 45A | ≥0.99 Half load | ≥93% Full load |
| Output Voltage | Max Charging Voltage | Max Charging Current |
|---|---|---|
| 72V | 99V | 40A |
| 84V | 116V | 40A |
| 96V | 132V | 32A |
| 144V | 198V | 23A |
| 312V | 440V | 10A |
| Protection Type | Specification |
|---|---|
| Input over-voltage protection | AC264V |
| Input under-voltage protection | AC90V |
| Output over-voltage protection | Yes |
| Output start voltage | 0.3 times rated voltage |
| Output over-current protection | Yes |
| Over temperature protection | Power down from 85℃, shut off at 90℃ |
| Short circuit protection | Stop output |
| Reverse battery protection | Stop output |
| Ground protection | ≤ 100mΩ |
| CAN Communication protection | Automatically stop output when CAN communication fails |
| Power failure protection | Yes |
| Withstand pressure | Input to output: 2000VAC≤10mA, Input to ground: 2000VAC≤12mA, Output to ground: 2000VAC≤10mA (1 minute) |
| Insulation resistance | Input, output, signal end to shell ≥10MΩ (Test voltage 1000VDC) |
| Electromagnetic immunity | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.1 |
| Electromagnetic disturbance | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.2 |
| Harmonic current | Satisfy GB 17625.1-2003 6.7.1.1 |
| Current rise time | ≤5S, Overshoot ≤5% |
| Off response time | 100% to 10%≤50mS, 100% to 0%≤200mS |
| Protection level | IP66 |
| Vibration resistance | 10-25Hz Amplitude 1.2mm, 25-500Hz 30m/s², each direction 8 hours |
| Noise | ≤60dB(Class A) |
| MTBF | 150,000 hours |
| Working environment | Relative temperature 5%-95% without condensation |
| Operating temperature | -20℃ ~ +85℃ |
| Storage temperature | -30℃ ~ +90℃ |
Combination of two 3.3kW battery chargers for 6.6kW output with air cooling system.
An electric vehicle charger is a power conversion device designed specifically to charge vehicle batteries. Electric vehicle chargers are categorized into DC chargers and AC chargers.
Most battery manufacturers recommend sizing the charger at about 25% of the battery capacity. For example, a 100Ah 12V battery would require approximately a 25A 12V charger.
Deligreen supplies high-quality car battery chargers that are highly accepted by customers. Please send your inquiry for prompt response and professional support.
Looking for distributors! Make DIY Battery Easier!
Suitable for LiFePO4 batteries and Lead acid batteries.
US, UK, AU, and EU connector types available.
Yes, we support customized chargers and OEM services.
Contact Us: All successful business relationships start with good communication. We welcome your inquiries and are ready to assist with all your battery charger needs. Even if we can't make a deal, we're happy to share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!