| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Base Material | Plastic |
| Board Thickness | 1.6mm |
| Copper Thickness | 1oz |
| Min. Hole Size | 0.15mm |
| Min. Line Width | 0.1mm |
| Min. Line Spacing | 0.15mm |
| Surface Finishing | HASL\OSP\immersion gold |
| Over charge protection | Yes |
| With Temp sensor | Yes |
| over discharge protection | Yes |
| Over current protection | Yes |
| Short circuit protection | Yes |
| Smart function | Blue tooth UART RS485 CAN |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 24S 120A |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Base Material | Plastic | Board Thickness | 1.6mm |
| Copper Thickness | 1oz | Min. Hole Size | 0.15mm |
| Min. Line Width | 0.1mm | Min. Line Spacing | 0.15mm |
| Surface Finishing | HASL\OSP\immersion gold | Over charge protection | Yes |
| With Temp sensor | Yes | over discharge protection | Yes |
| Over current protection | Yes | Short circuit protection | Yes |
| Smart function | Blue tooth UART RS485 CAN | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 24S 120A | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 24S 120A Bms ,Lifepo4 Battery Pack Bms | ||
Available for LiFePO4 and Li-ion battery types, ranging from 3S to 48S configurations with current ratings from 10A to 500A. Both simple and smart BMS options available.
BMS units and batteries are currently in stock at our Poland warehouse. For drop shipping to EU locations, please contact us.
| Product Name | URAT Communication BMS LiFePO4 for Lithium Ion Battery Pack |
|---|---|
| Type | LiFePO4 |
| Application | LiFePO4 Battery |
| Working Temperature | -20°C to 70°C |
| MOQ | 1 Piece |
| Port | Common |
Compatible with 3.2V rated LiFePO4 batteries, 3.7V rated Li-ion batteries, and supports LTO BMS. We supply configurations from 3S to 48S with current ratings from 10A to 500A. Contact us for other model inquiries.
GIVE NO CHANCE TO THE POTENTIAL DANGERS
Team of 100 senior engineers with 10 million level production line manufacturing capability.
Small size with large capacity. Faster reaction times, more intelligent operation, and easy complex project solutions.
Waterproof, dustproof, and shockproof construction for maximum durability.
Our BMS packages include additional accessories: Bluetooth module, USB to URAT converter, and cables. For additional accessories, please contact us.
Deligreencs BMS can be widely used for:
What is your MOQ?
1 piece
How long is the lead time?
We maintain a 1000 square meter warehouse with over 1400 different models. In-stock items ship within 1-2 business days. Out-of-stock items typically take 3-10 days depending on requirements and quantity.
How is your warranty?
Three-year warranty. Free replacement for any quality issues within 1 business day.
What is the difference between smart BMS and non-smart BMS?
Smart BMS can connect to PC and phone via UART, RS485, or CAN interfaces, allowing real-time battery monitoring. Smart BMS units have higher cost.
What specifications of BMS do you have?
3S to 48S configurations with 10A to 500A ratings for LFP, NCM, and LTO batteries.
Warmly welcome to visit us. All long pleasant business starts from good communication. We are always waiting for your inquiry. Even if we can't make a deal, we can make friends, share information, and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!