| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah |
| Discharge Cut-off Voltage | 1.8V |
| Storage Temperature | -20ºC~ +60ºC |
| Charging/Discharging | 0.5c |
| Charge Current | Standard |
| Size | 45*45*45cm |
| Max.Charge Current | 1c |
| Charge Voltage | 3.2V |
| Package Gross Weight | 5kg |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/P,D/A | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Model NO | 280Ah | Discharge Cut-off Voltage | 1.8V |
| Storage Temperature | -20ºC~ +60ºC | Charging/Discharging | 0.5c |
| Charge Current | Standard | Size | 45*45*45cm |
| Max.Charge Current | 1c | Charge Voltage | 3.2V |
| Package Gross Weight | 5kg | Brand Name | EVE |
| Model Number | 280ah | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 16S 48V Lifepo4 Battery ,280Ah Lifepo4 Battery Grade A ,16S Solar Lifepo4 Battery | ||
| Parameter | Specification | Condition / Note |
|---|---|---|
| Quality level | Grade A | |
| Typical capacity | 280Ah | At a 1C discharge current (25±2°C CC+CV) |
| Minimum capacity | 280Ah | At a 1C discharge current (25±2°C CC+CV) |
| Impedance(1kHz) | ≤0.30mΩ | at a fresh state |
| Nominal energy | 870.4Wh | |
| Operating Voltage | 2.5v~3.65V | |
| Operating temperature (charging) | -0 - 55°C | |
| Operating temperature (discharge) | -25 - 60°C | |
| Weight | 5.3KG | including hard case and cap |
| Cycled Capacity | 3000 Cycles | Standard charge and discharge, Temp. :25±2°C |
| Stock | In stock | |
| Certificate | CE, MSDS, Rohs, BIS, ISO9001, TUV |
We have different brand and capacity battery in US / EU / China warehouse stock.
If you also need other capacity, such as 100Ah, 120Ah, 202Ah, 230Ah, 280Ah... all we can help you.
Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
Other: Some remote areas not listed. Please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co. LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider".
Newest technology, new idea, hard-working and honest people.
Focus on lithium rechargeable battery, BMS, Balancer, charger and relative products.
Main application: electric bicycle, scooter, motorhome, AGV, solar/wind system, energy storage system, truck and so on.
Customers' satisfaction is our endless pursuing.
Q: What is the life expectancy of a Lithium battery?
A: The typical estimated life of the Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) battery is 5-15 years or 2000 to 8000 charge cycles. One charge cycle is a period of use from fully charged, to fully discharged, and fully recharged again.
Q: Where can I get the price?
A: Please Click Contact Now or Request a Quote. We will offer you the best quote in 24 hours after we get the product specifications such as voltage capacity application etc.
Q: How can you guarantee your quality?
A: Normally we will send you a sample to confirm everything first. We will make the big order exactly the same as you request. And we offer 1 year warranty for small battery packs, 2-3 years for battery.
Q: What is your term for payment?
A: We accept T/T, L/C, Paypal, Western Union, Money Gram, Ali Express, Cash, etc.
Q: What kind of certificates do you have?
A: We can provided CE, ROHS, MSD, SHIPPING CERTIFICATIONS.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!